YUMURTALİK HABER GAZETESİ WEB SİTESİ

KURAKLIK HALA TEHLİKE

Z.MÜH.ADNAN AKSU

Z.MÜH.ADNAN AKSU

E-Posta : adnan.aksu66@gmail.com

 Kıymetli okuyucularım ;Öncelikle mübarek kurban bayramınızı kutlarım.

          Yumurtalık tarım arazileri kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya.

          Ülkemizi ve Çukurova Bölgesi’ni etkisi altına alan kuraklıkla ilgili Ceyhan sulama birliğinin 2015 yılı ana ürün harici diğer ürünlere su veremiyeceği ,hatta kışın yağış yetersiz olursa birinci ürüne dahi suyun olmadığı,barajlardaki suyun sadece içme suyu ve elektrik üretimi için kullanılacağı, şeklinde duyumlar alıyoruz.

           Tehlike çanları esasen son on yıldır çalmakta ama son üç yıl kuraklık bölgemizde kendini daha çok hissettirmeye başladı.Konuyla ilğili en çarpıcı açıklama yakın zamanda Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Özekici hocamızdan gelmişti. Prof. Dr. Özekici’ye göre,  bir süre daha yağmur yağmaz ise, doğal su kaynaklarının kuruyacağı anlamına gelen “hidrolojik kuraklık” yaşanacaktır,demişti.

            Peki, adını çokça duymadığımız “hidrolojik kuraklık” nedir? Neden bu kadar tehlikeli?

           Meteorolojik kuraklığın uzaması, yani yağışın yeteri kadar olmaması durumunda hidrolojik kuraklıktan söz edilir. Başka bir deyişle, uzun süre devam eden yağış eksikliği sonucunda ortaya çıkan yeryüzü ve yer altı sularındaki azalma ,su kaynaklarının azalması ve kuruması anlamına gelir.”
           Beklenen yağış, bir türlü yeterli miktarda toprakla buluşmayınca, Çukurova ve Yumurtalık bölgesi için tehlike çanları çalmaya başladı. Durum böyle olunca da çiftçi kara kara düşünürken, yetkililer kuraklığın doğal bir felakete dönüşmemesi için önlemler almaya başladı.
          Çözüm olarak;

          Biz çiftçilere ve tüm inananlar için düşen görev,öncelikle bolbol dua etmek ve bunun yanında ,artık vahşi sulama dediğimiz sulama şeklinden vazgeçip biran önce damlama sulama sistemine geçmektir.

         Devlet olarakta, konuyla ilgili radikal tedbirler almak,daha fazla baraj yapılması , ‘su akar Türk bakar’atasözünden hareketle Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin akıp giderken bizlerin bakmayacağı ve bu su kaynaklarımızın tüm ovaya dağıtımıyla ilgili projelerin üretilmesi ve hayata geçirilmesi gerekmektedir.

         Cumhurbaşkanımız,Recep Tayyip Erdoğan, 2023 hedeflerine adım adım yaklaştıklarını belirtirken, “Artık ‘su akar Türk bakar’ yok. Artık ‘su akar Türk yapar” demişti.İşte Seyhan ve Ceyhan nehirlerini her gördüğümde bu sözü hatırlar,bölgemiz için yeni barajların ve yeni projelerin hayata geçmesinin elzem olduğunu düşünürüm.
          Hidrolojik kuraklık insan, bitki ve hayvan yaşamı için büyük bir tehlike oluşturacaktır. Gelecekte bu doğal felaketle baş edebilmek için baraj sayılarının artırılması gerekmektedir. İstanbul’daki barajlarda doluluk oranının % 35’lere düşmesi ülkemiz için tehlike çanlarının çaldığının işaretidir.Türkiye genelinde sulak alanlar korunarak, gerekli fizibilite çalışmaları yapılarak barajlar çoğaltılmalıdır.Mevcut gidişat gerçekten bir çiftçi olarak beni çok ürkütüyor. Kuraklığa karşı en kısa zamanda mutlak önlemler alınmalı.Aynı zamanda kuraklığın getireceği olumsuzluklara da hazırlıklı olunmalıdır.
         Dünyadaki yüz birim suyun yüzde 75’i tarım, geriye kalan yüzde 25’lik bölümü ise gelişmişlik durumuna göre sanayi ve kentlerde kullanılıyor. Küresel iklim değişikliğinin en büyük etkisinin su kaynakları üzerinde olduğunu düşünürsek, sulamada kullandığımız yöntemleri masaya yatırıp,tasarruf için yeni yöntemlere yönelmeliyiz. En büyük tasarrufu, Prof. Dr. Bülent Özekici hocamızın da dediği gibi,buharlaşarak suyun yüzde 20’sinin kaybolmasına neden olan açık kanal sisteminden vazgeçip, kapalı kanal sistemine geçemektir. Artık suyu bilinçli tüketmek için bilimsel yöntemlerle hareket etme zamanı çoktan gelmiştir.

          Bu doğal felaketi önleyebilmenin ise tek çaresi yeni barajlar kurarak daha fazla su depolama alanları oluşturmaktan geçtiğini düşünüyorum.

      Ürününüz bol ve kaliteli,kazancınız bereketli olsun.

 

Ziraat Müh.Adnan AKSU

Yumurtalık Tarımsal Danışmanlık Hizmetleri

Zeytinbeli/YUMURTALIK

adnan.aksu66@gmail.com
İzlenme: 1557 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR