YUMURTALİK HABER GAZETESİ WEB SİTESİ

KURAKLIK ÇİFTCİYİ ÜZDÜ

Z.MÜH.ADNAN AKSU

Z.MÜH.ADNAN AKSU

E-Posta : adnan.aksu66@gmail.com

      Yumurtalık ve Ceyhan Ovası’nda tarımla ilgili mayıs ayı içerisinde neler yapmalıyız, yapılacak işlerle ilgili nelere dikkat etmemiz gerekiyor, vb. konuları sizlerle paylaşmadan önce önemli birkaç konudan bahsetmek istiyorum.  

     Bölgemizde kuru koşullarda buğday verimini etkileyen en önemli faktör, yıllık yağışlar ve bunların buğdayın yetişme süresi içerisindeki dağılışıdır. Özellikle Mart ve Nisan aylarındaki yağışlar o yılki buğday verimini müspet veya menfi yönde etkilemektedir. Bildiğiniz gibi bu yıl bölgemiz de dahil olmak üzere maalesef kuraklık sorunuyla karşı karşıyayız.Buğday tanesinin oluşumu ve içine besin depolanması üç aşamada olur.Süt olum (Protein birikimi),Sarı olum (Nişasta birikimi),Fizyolojik olum (Tam olum).Bölgemiz kuraklık sorunuyla çırpınırken sizlerinde bildiği ğibi süt olum dönemindeki iki gün devam eden güçlü poyraz fırtınasıyla buğdayın son bayrak yapraklarıda zarar gördü ve kurudu.Bu durum önceki yıllara oranla bölgemizde %60-70 lere varan ürün kayıplarına sebeb olacağı açıktır.Çiftçilerimizin ayçiçeklerinde de benzer sorunu yaşamamak için sulanabilecek arazilerin mutlaka sulanması gereklidir.

     Konuyla ilgili bakanlar kurulu kararınıda sizlerle paylaşmak istiyorum.

     Bakanlar kurulunun 09.05.2014 tarih ve 2014/6355 sayılı kararı ile; 23.08.2013 tarihinden 31.12.2014 tarihine kadar meydana gelen tabii afetler (Yangın, aşırı sıcak zararı, samyeli, çığ,heyelan, taban suyu yükselmesi Sel-Su baskını, fırtına, aşırı yağış, aşırı kar yağışı,kar fırtınası, dolu, kırağı, don, kuraklık, yıldırım düşmesi ve hortum) nedeniyle ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları en az % 30 oranında zarar gören ve bu durumları İl ve İlçe hasar tespit komisyonlarınca belirlenen Çiftçi kayıt sistemine (ÇKS) kayıtlı gerçek ve tüzel kişi üreticilerin, T.C.Ziraat Bankası A.Ş.(Banka) ve Tarım Kredi Kooperatiflerine (TKK) olan  kredi  borçları vade tarihinden itibaren düşük faizle ( %3 ) 1 yıl süre ile ertelenecektir.

     Üreticilerimizin Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüklerine baş vurmaları, Hasar tespit Komisyonu kararı tarihinden itibaren 1 yıllık süre içerisinde dolacak olan  hesap devresinden itibaren  en geç 1 ay içerisinde T.C.Ziraat Bankası/Tarım Kredi Kooperatif Müdürlüğüne  yazılı olarak  müracaatları gerekmektedir.

     Üreticilerin afetler sebebiyle meydana gelen ve tespiti yapılmış ürün kayıplarından dolayı, ürün prim destekleme ödemeleri yapılırken hasar oranında eksik ödeme yapılacaktır.

  

TARLA

Hububat: Mayısın 2. yarısından itibaren kıraç bölgelerde arpa ve erken ekilen buğdayların hasadına başlanır.

I.ürün Mısır: Ara sürüm işlemi ile boğaz doldurma yapılırken, suyun önüne azotlu gübre uygulanmalıdır.

I.Ürün Soya: Soyada çapalama ve seyreltme ile birlikte sulama suyunun önünden azotlu gübre verilmelidir.Kırmızı örümcek, çizgili pamuk yaprak kurdu ve yaprak bitine karşı mücadele yapılmalıdır.

Pamuk: Daha önceki aylarda hava şartları uygun gitmemiş ise ekim işi bu ayın sonuna kadar yapılabilir. Daha erken ekilen tarlalarda ara çapası yapılır. Ayrıca pamukta yaprak biti, thrips, çizgili yaprak kurdu ve pamukta çıkış sonrası yabancı ot mücadelesi yapılmalıdır.

Susam: Ekim yapılmışsa ara çapası seyreltme gibi bakım işleriyle ot mücadelesi yapılır.

Yerfıstığı:Boğaz gevşetme, çapalama ve seyreltme ile kök boğazı çürüklüğü ile yabancı otlara karşı mücadele yapılır.

Patates:Turfanda patates hasadı bu ay içerisinde tamamlanır.

 BAĞ-BAHÇE

Meyvecilik: Sert ve yumuşak çekirdekli meyve türlerinde toprak işlemesi ve ikinci azotlu gübre verimine başlanır, sulamaya devam edilir. Şeftalilerde, gerekiyorsa diğer meyve ağaçlarında meyve seyreltmesi yapılır. Elma ve armutta karaleke, elma ağ kurdu, elma iç kurdu, meyve ağaç akarları, San-Jöse ve virgül kabuklu biti, kiraz sineği mücadelesi yapılır.

Bağcılık: Yeşil budama yapılır. Boğaz kapatılır. Çapadan önce azotlu gübre verilir. Meyve seyreltmesi yapılır. Bağ salkım güvesi, külleme ve mildiyö mücadelesi yapılır.

Turunçgiller: Azotlu gübrelerin ikinci kısmının tatbikatına başlanır. Sulamaya devam edilir. Noksanlığı görülen mikro elementlerin ağaçlara kazandırılması amacıyla mikroelement uygulaması yapılır. Gövdesi güneş ışığına açık olan ağaçların gövdesine kireç badanası yapılır. Kuru dal budamasına başlanır. Çeşit değişimine devam edilir. Unlu bit, kırmızı kabuklu bit, beyaz sinek, pas böcüsü, kırmızı Örümcek, limon çiçek güvesine karşı mücadele yapılır.

Zeytincilik: Pamuklu bit, virgül koşnili, zeytin hortumlu böceğine karşı mücadele yapılır.

Sebzecilik: Sebzelerde toprak altı zararlıları, sebze ve bostanda yaprak biti, kırmızı örümcek, külleme soğan mildiyösü, sebzelerde külleme, bostanlarda antraknoz, yalancı mildiyö, domates mildiyösü, sebzelerde tohum ilaçlaması yapılır.

Seracılık: Sebze hasadına devam edilir. Hasadı biten yerlerde tekrar toprak hazırlığına başlanır. Mücadeleye devam edilir.

 HAYVANCILIK

Sığırcılık: 4-8 arası dişi buzağılara koruyucu Brucella S.19 aşısı yapılır. Ahırlar dezenfekte edilir. Şubat ayında doğum yapan ineklere aşım veya varsa suni tohumlama yaptırılır. Yanıklara ve şap hastalığına karşı sığırlar koruyucu olarak aşılanır.

Koyunculuk: Koyunlarda kırkım ve banyo işlerine devam edilir. Anız mevsiminde koyunlara koruyucu olarak Entero-toxemie aşısı yapılır. 3 aylık kuzu ve oğlaklar Brucella Rev I aşısı ile aşılanır.

Tavukçuluk: Civciv çıkışlarında koruyucu aşı yapılır. Çıkması muhtemel salgın hastalıklardan korunmak için yemlere antibiyotikler ve antitoksidan ilaçlar katılarak her gün takip edilir.

Arıcılık: Kovanlar çiçeklerin bol olduğu başka bölgelere nakledilir. Eğer bölge içerisinde kalınacak ise susam ve susuz pamuk ziraatı yapılan yerlere götürülmeli, suni oğul alınmasına devam edilmelidir.

      Ürününüz bol ve kaliteli,kazancınız bereketli olsun.

 

Ziraat Müh.Adnan AKSU

Yumurtalık Tarımsal Danışmanlık Hizmetleri

Zeytinbeli/YUMURTALIK

adnan.aksu66@gmail.com

 

İzlenme: 1566 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR