YUMURTALİK HABER GAZETESİ WEB SİTESİ

BİTKİLERDE BESİN

Z.MÜH.ADNAN AKSU

Z.MÜH.ADNAN AKSU

E-Posta : adnan.aksu66@gmail.com

        Bir önceki yazımda,toprakta bütün besin maddeleri mevcut ama yaprak tahlili sonucunda eksik.PEKİ AMA SEBEBİ NEDİR? Diye sormuştum.

       Sebebi,bitkinin topraktaki besin elementlerinden yeteri kadar faydalanama masıdır.Topraktaki besin elementlerinin bitkinin alacağı formda olmamasıdır.Toprağa verdiğimiz besin elementleri bitkininin alacağı formda değilde,başka bir elementle reaksiyona girerek bileşik formda olmasından kaynaklıdır.Örneğin demirin (Fe) demirclorür şeklinde bileşik formda (FeCl) olması gibi.

      Bitkilerin topraktaki besin elementlerinden yeteri kadar

Faydalanamamasının diğer sebebidi TOPRAK PH’sıdır.Topraklarımız açısından bölğemizin en büyük sorunudur. pH nedir? ;pH bir çözeltinin asitlik veya tuzluluk derecesini tarif eden ölçü birimidir.
      Bölge topraklarımızın ortalama ph değerleri 7,5-8,5 arasında değişmektedir.Yani kireçli bir toprak yapısına sahibiz.Bitkilerin istediği ph değeri ise 6-6,5 aralığındadır.pH değerinin yüksek olması besin elementlerinin bitkiler için faydalanılabilirliğini büyük ölçüde azaltmaktadır. Bu da, iyi bir tarım sürecinde ağır sonuçlar yaratmaktadır. pH yükselmesi ile topraktaki mikro organizma faaliyeti azalmaktadır. Toprak pH' ın yükselmesi durumlarında bazı önlemler alınarak, bitkiler için ideal olan sınırlara geri getirilir.Yüksek pH’lı toprakların genellikle verimsiz olmasının asıl nedeni yüksek pH ’ın FOSFOR ve iz elementlerin (DEMİR, MANGAN ve ÇİNKO) toprakta hareket etmez hale gelmesine yol açması ve de buna ilaveten bu tür topraklarda yüksek miktarlarda SODYUM bulunabilmesidir. Toprakta pH değeri en basit anlatımı ile biz insanlarda tansiyon (kan basıncı) ne anlam taşıyor ise topraktaki pH değeri de yaklaşık aynı anlamı taşımaktadır. İnsanlarda tansiyonun yüksek olması veya düşük olması o kişinin sağlığı ve beslenmesi ile ne kadar yakından ilgili ise toprağın da pH değerinin Yüksek (7,5 den fazla) veya düşük (6’dan düşük) olması, bitki kökleri tarafından besinlerin alınması üzerine o kadar etkilidir. Kireç bir çok minerali bağlamaktadır. Bitki zayıf kalmaktadır, zayıf kalan bitkilerde sürgün gelişmez, bitkiler küçük kalır, böyle bitkilerde meyve az veya kalitesi düşük olur.Yüksek pH ’lı toprakların verimi pH ’ı düşürerek iyileştirilebilir.
       Toprak pH’nın normal sınırlar içerisinde uzun süreli kalmasını sağlamak için kükürt ile uygulama yapılır. Kükürt’ün faydalarını şöyle sıralıyabiliriz;
1. Yüksek pH’lı topraklarda pH’yı düşürmek için kullanılır.
2. İyi bir antiseptik (mikrop öldürücü) ve antifungal (mantar yok edici) etki gösterir.
3. Kireci kırar.
4. Tuzluluğu önler.
5. Besin elementidir.
6. Bitkinin hastalıklara karşı direncini artırır.
     Bitkilerin kükürt ihtiyacı fosfor ile hemen hemen aynı miktardadır. Ancak pek kükürt gübrelemesi yapılmaz. Kükürt genelde toprak pH’sını düşürmek ve toprak yapısını düzeltmek için verilmektedir. Toprak hazırlığı sırasında elementel kükürdün verilmesinin çok önemli olduğu görülecektir.
      Kükürt Uygulaması ; Kükürdün bitkiye zararlı bir etkisi yoktur. Toprakta parçalanma sürecinde veya uygulama dönemlerinde karantina uygulamasına gerek yoktur. Kükürt uygulama sonrasında hemen yetiştiriciliğe geçilebilir. Hatta çok gerekli ise; bitkiler toprakta yetişirken dahi kükürt uygulaması yapılabilir. Bu uygulama aynı zamanda topraktaki mantarı ve bakteriyel bitki hastalıklarının önlenmesi içinde faydalıdır. Kükürt uygulaması sırasında, toprakta yeteri kadar nem bulunmalıdır. Bitkide görülen iz element noksanlıkları çoğunlukla yüksek pH`dan dolayı görülmektedir. pH`ta ki bir birimlik düşüşün iz element alınımını 100 kat arttırdığı unutulmamalıdır. Toprağa kükürt uygulandığında pH düşmekte,  fosfor ve diğer iz elementlerin alınımı kolaylaşmakta, yüksek pH’ ta görülen çözünmez bileşik oluşumu azalmakta, toprağın fiziksel yapısı düzelmekte, penetrasyon (su geçirgenliği) artmakta, toprak daha yumuşak bir yapı kazanmaktadır. Toprağın pH değerini düşürmekle toprakta yarayışsız formda olan besin elementlerinin yarayışlı hale geldiği, bununda bir nevi gübreleme etkisi ortaya çıkardığı görülmüştür. 
      Toprağa Uygulanma Şekli ;toprakta pH değerinin 20-30 cm’lik toprak tabakasında düşürülmesi gerekmektedir.Yaz aylarında sabah çiğli iken uygulanıp goble ile toproğa karıştırdıktan sonra pullukla sürüm yapılır.Kükürdün ilk gübre ile birlikte verilmesinde de bir sakınca yoktur. Toprağa verilen kükürt birkaç aylık bir zaman içerisinde toprağın pH değerinin azalmasına sebep olur. pH değeri istenilen seviyeye indirilmiş toprağa kaç sene sonra kükürt uygulaması yapılması gerektiği sulamada kullanılan sulama suyu kalite özelliklerine ve topraktaki biyolojik aktiviteye bağlıdır. Toprak tahlil sonucuna göre kükürt uygulamasına karar verilir.Ortalama ph değerinde 1 birimlik azalma için 100 kğ/da elementel toz kükürt kullanılmalıdır.Piyasada birçok formda kükürt bulunmaktadır.Kullanılacak kükürt Elementel  toprak kükürdü olmalıdır.Granül formda kullanılmamalıdır.Sarı toz formunda toprak kükürtü olmalıdır.Çiftçilerimiz tarım kredi kooperatiflerinden kükürt temin edebilirler.50 kğ ambalajlarda ve gübrelere göre fiyatları daha ucuz.Yine kükürt atma makinası kooperatif tarafından emaneten temin ediliyor.
       Ürününüz bol ve kaliteli,kazancınız bereketli olsun.

Ziraat Müh.Adnan AKSU

Yumurtalık Tarımsal Danışmanlık Hizmetleri

Zeytinbeli/YUMURTALIK

adnan.aksu66@gmail.com

İzlenme: 1790 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR