YUMURTALİK HABER GAZETESİ WEB SİTESİ

TARIM VE HAYVANCILIK BiTİYOR MU?

MEHMET ATAMAN

MEHMET ATAMAN

E-Posta : mehmetataman14@gmail.com

 Son yıllarda ülkemizde uygulanan, tarım ve besicilik politikası sonucunda çiftçimiz de, besicimiz de üretemez duruma geldi.

Dünyanın en güzel iklimine, en verimli topraklarına ve meralarına sahip olmamıza rağmen, ülkemizin ihtiyaç duyduğu her şeyi, ithalata dayalı politikalarla çözmeye çalışarak, çiftçilerimizi de besicilerimizi de üretim dışında bıraktık.

Milyon dolarlar ödeyerek, ithal ettiğimiz tüm ürünlerin tamamını üreteceğimiz verimli topraklarımız, akarsularımız, göllerimiz ve yaylalarımız var, ama kalıcı ve  sürdürülebilir üretim yapacak plan, program ve politikalarımız yok.

Çiftçilerimize ucuz tohum, ucuz gübre, ucuz yakıt temin edemiyoruz, girdiler her yıl ikiye katlayarak artarken, üretilen ürünlerin fiyatları yerinde saymaktadır.

Kendi çiftçilerimize ve besicilerimize, yeterli desteği verebilsek ihtiyaç duyduğumuzun fazlasını üreterek, ihraç edebilme potansiyelimiz bile var.

Her türlü olanaklara sahipken, uygulanan günübirlik politikalarla, ülkemizin  ihtiyaç duyduğu her şeyi ithal ederek, milyonlarca dolar ödediğimiz yabancı ülkelerin çiftçilerini ve besicilerini desteklemiş oluyoruz.

 Milletçe biliyoruz ki, daha yakın tarihlere kadar kendi, kendine yeten 7-8 ülkelerden biri iken ne oldu da pirinç, fasulye, nohut, mercimek ve et ürünlerini ithal eder duruma geldik?

Yine yakın tarihlere kadar ülke nüfusumuzun en az iki katı, büyük baş hayvan yetiştirirken, nasıl oldu da nüfusumuzun dörtte biri kadar büyük baş hayvan yetiştirir duruma geldik?

Atalarımızın sık söyledikleri bir söz vardır, (dökme su ile değirmen dönmez) 80 milyon nüfusun gıda ihtiyacını ithal ederek karşılamak da mümkün olmaz.

Hiç zaman kaybetmeden, verimli araziler ve meralar kesinlikle imara açılmamalı, mevcut meralar muhafaza edilerek, yeni meralar tahsis edilmelidir.

Can ekilse, can bitecek tarım arazileri üzerine, yerleşim alanları yapmaktan vazgeçilmeli, üzerine beton dökülerek katledilen arazilerin yeniden tarım alanı olarak kullanma olanağımız olmayacaktır.

Hızla artan nüfusumuza, yeterli gıda üretebilmek için, bugün üzerine betonlar dökerek tarım alanı olma vasfı yitirilmiş topraklara, önümüzdeki yıllarda şiddetle ihtiyacımız olacaktır.

Bugün için en yakıcı sorunumuz, tarım ve hayvancılık konusunda kalıcı ve sürdürülebilir çözümler üretmektir.

Eğer çözüm üretilemiyorsa, hiç olmazsa sorun yaratılmamalıdır.

Tel 05377705170    

 

   

İzlenme: 102 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ