YUMURTALİK HABER GAZETESİ WEB SİTESİ

OYUNLARLA OLGUNLAŞTIK.

MEHMET ATAMAN

MEHMET ATAMAN

E-Posta : mehmetataman14@gmail.com

 Bugün 60-65 yaşlarında olan bizim kuşağımız, bizden önceki kuşaklardan öğrenerek oynadığımız oyunlardan bahsetmek istiyorum.

İçinde bulunduğumuz zamandan bakıldığında, çocukluğumuzdaki günlerde oynadığımız oyunların ilkel ve kaba olduğu sanılabilir, ama etraflıca incelenir, araştırılırsa her bir oyunun biz çocuklara ne kadar bilgi ve beceri kazandırdığını da görebiliriz.

Şimdi o yıllarda oynadığımız oyunların, isimlerinin aklımda kalanlarını sıralamak istiyorum.

Güvercin taklası, Çelik çomak, Peççi, Mucuk, Çöte, Düğme, Bilye, Yakar top, Saklanbaç, Seksek, Topaç, Beştaş, Dama ve daha hatırlayamadığım benzer oyunlar.

Bu gün bu oyunları gözlerimin önüne getirdiğimde, oynadığımız bu oyunlar 10-11 yaşımızdayken hem fizik, hem de fikir anlamında gelişip olgunlaşmamıza katkıda bulunduğunu anlıyorum.

Çünkü geriye dönüp baktığımda, bizim 10-11 yaşımızda yaptığımız işleri bugünün 15-16 yaşındaki çocukların bile yapamayacaklarını görüyorum.

Bizler hem oyunlardan, hem de hayatın, içinde bağ, bahçe, odun taşıma, hayvan otlatma gibi birçok işlerde çalışarak tecrübe ediniyorduk.

Yıl 1964 köyümüz ilköğretim okulu eskimiş, yıkılmaya başlamıştı, tüm köy halkı imece usulü çalışarak yeni bir okul yaptılar.

Yeni okula taşındığımızda ben üçüncü sınıftaydım, o yıllarda ilköğretim 5 yıllık idi 3-4 ve 5 sınıf öğrencileri okul bahçesine dikmek için, köyün makilik ormanından çok sayıda çam fidanını toprağıyla söküp,’’ merkeplerle’’ taşıyarak okulun bahçesine yine kendimiz ekmiştik.

 Öğretmenlerimiz her bir öğrenciye 3 fidan vermiş yaz tatillerinde fidanların diplerini açmak ve sulamak fidan sahibi öğrencilere aitti, şimdi o fidanlar 53 yaşlarında her biri yarım asırlık ağaç oldular.

Bu günlerde de çocuklar çeşitli oyunlar oynuyorlar, ama bu günün çocukları 10- 12 yaşlarında ormandan fidan söküp,’’merkeple’’ taşıyarak okul bahçesine ekecek bilgi ve beceriden yoksunlar.

Şimdi etraflıca bir değerlendirme yaptığımda anlıyorum ki, o günlerde oynadığımız oyunlarla hem eğlenmişiz, hem de öğrenerek olgunlaşmışız.

Belli ki o günlerde oynadığımız oyunları icat eden büyüklerimiz, hem oynarken eğlenmemizi, hem de hayatı kolaylaştırmak için tecrübe kazanmamızı sağlamışlar. 

Tel 05377705170

 

  

İzlenme: 431 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR