YUMURTALİK HABER GAZETESİ WEB SİTESİ

Ermeni Katliamı ve bir "Anım"...

KENAN DENİZ

KENAN DENİZ

E-Posta :

 1981 yılında  "Sürgün" olarak Kars-Subutan 7inci Hudut Taburu'na İstihkamTeknisyen Astsubay kadrosu ile tayinim çıktı.

Görevime ilave olarak Erat posta mutemetliği görevi de bana verildi. Belli aralıklarla köyde bulunan Ptt'ye gidip askerlere gelen parayı çekip Bölük Başçavuşlarına teslim ediyordum.

Kahvelerine Giriyor eğer cuma günü ise tabur camisine gitmeyip köy Camisinde cuma namazımı eda ediyorumdum. Cami ile Okul karşı karşıya idi. Köylüler;Komutanım şu okul önceden Kilise idi, dediler. Şaşırmıştım.

Eskiden bu köyde Ermeniler ile birlikte yaşıyormuşuz. Birbirimize ile dostmuşuz.Kivre tutarmışız. Ne zaman ki RUS gelmiş aramız açılmış selam vermez olmuşlar,dediler.

    Yine bir gün Subutan köyü ptt binasına gittiğimde memur  Rahmetli Alaaddin Öztürk içeriye giren yaşlı bir adama;Mamık emmi, şu bacağını bir çemre de Komutana göster, dedi. Yaşlı adam pantolonunu yukarıya çektiğinde bacaklarında derin yara izleri gördüm..Şaşırmıştım.Memur;Komutana anlat dedi..

    Mamık emmi; 6-7 yaşında çocuk idim, Erkekler savaşa gitti. Yaşlılar çocuklar ve kadınlar köyde kaldık. Bir gün Ermeni çeteleri köyü bastı.. Köyde kim varsa bir "HANEK'E" (Ahıra) topladılar.. Korku içindeydik. Birden ateş etmeye başladılar, ben bayılmışım.. Kendime geldiğimde dayanılmaz acı çekiyordum. Korkumdan bağıramıyordum..üzerimde cesetler vardı.

 Zor nefes alabiliyordum.Ne kadar zaman geçti bilemiyorum kulağıma ses geldi.Sesi tanıdım komşu köyden idi.... Bağırdım.. Beni çıkardı. Önce kurşun atmışlar sonra da canlı kimse kalmasın diye cesetleri süngü ile delik deşik etmişler. Bende kurşun yarası yoktu. Bayıldıktan sonra bacaklarıma süngü isbet etmiş dedi.

     Gözlerim doldu. Üzüntümden kaç kişi kurtuldu kaç kişi şehit oldu, diye sormamışım.

Emekli olduktan sonra Subutan'a gittiğimde köyün girişine "ERMENİ SOYKIRIM ANITI" yapıldığını gördüm. ŞEHİTLER için dua ettim.Şu virüs biterse yine gitmek istiyorum..

                               KENAN DENİZ.

İzlenme: 15516 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.