YUMURTALİK HABER GAZETESİ WEB SİTESİ

YUMURTALIK DA VEREM SAVAŞ KONFERANSI

DR.KAMİL UĞUR ARIKAN

DR.KAMİL UĞUR ARIKAN

E-Posta : kamilugur.arikan@saglik.gov.tr

 Verem veya tüberküloz bakteriyel ve bulaşıcı bir hastalıktır. Halk arasında ince hastalık olarak da bilinir. Mikrobun neden olduğu bulaşıcı hastalık birden fazla organda görülebilen bir enfeksiyon olmasına karşın, en çok akciğerler ve akciğerlere ait lenf bezlerinde gözlenir.rn

Mikrop, aktif bir tüberküloz hastasından öksürük, hapşırık ya da diğer yollarla tükürük içerisinde havaya damlacık yoluyla saçılır ve havada asılı kalan partiküllerin alınmasıyla enfeksiyon yayılır. Pek çok vakada bakteri akciğerlere yayılarak solunum dokularına zarar vererek akciğerlerde oyuklar oluşturur. Kan dolaşım sistemindeki hasar nedeniyle, hastalığın ileri safhalarında hasta parlak renkte kan tükürebilir.

İnsanlarda görülen çoğu enfeksiyon semptomsuzdur ve sessiz enfeksiyon olarak kalır. Bunların da yaklaşık onda biri ilerde aktif enfeksiyona (hastalığa) ilerler.

Türkiye'de 2002 yılında DGT'ye (Doğrudan Gözetim Tedavisi) geçilmiş ve tüm hastaların DGT ile tedavi ve takibi yapılmaktadır. Verem tedavisi olan bir hastalıktır, düzenli ilaç kullanılması sonucu şifa ile tedavi edilmektedir. Tedavi süresince hastaya yapılan tüm hizmetler devlet tarafından sağlanan imkanlarla ücretsiz yapılmaktadır. Ayrıca günümüzde doğan her çocuğa yaşamının 2.ayında BCG(verem) aşısı yapılmakta bu sayede hastalığa karşı koruyuculuk sağlanmaktadır.

Evimizde almamız gereken önlemler ise güneş ışığından mümkün olduğunca faydalanmak ve bulunduğumuz ortamı havalandırmaktır. Güneş ışınlarının etkisi ile mikrobun hastalık yapma ve ortamda yaşama olasılığı azaltılır.

Dünyada verem mikrobunun 1,7 milyar insanda bulunduğu ve her yıl 3 milyon insanın veremden öldüğünün çeşitli kuruluşlarca yapılan araştırmalarla belirlendiğini de hatırlatarak.

Tedavi görmemiş veya düzenli tedavi görmeyen Verem hastasının öksürme, hapşırma veya konuşma esnasında Verem mikrobunun damlacıklarla ağızdan dışarıya atılması ve sağlam kişilerce solunum yolu ile alınması sonucu mikrop bulaşır. Bunlardan korunmak için öksürme ve hapşurma esnasında kağıt peçete kullanılmalı ve ellerimizi bol sabun ile yıkamalıyız.

 Hastalığın başlıca belirtileri ise, 3 haftadan uzun süren öksürük, balgam çıkarma, ateş, geçe terlemesi, iştahsızlık, kilo kaybı, yorgunluk, halsizlik, nefes darlığı, göğüs ve sırt ağrısı, kan tükürmedir. Bu şikayetleri olan kişilerin en yakın sağlık kuruluşlarına başvurmasını öneririm.

Yumurtalık (TSM)Merkezi Sorumlu Hekimi ve Sağlık Grup Başkanı

 Doktor KAMİL UĞUR ARIKAN,

 

İzlenme: 1820 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR