YUMURTALİK HABER GAZETESİ WEB SİTESİ

Sağlıkta şiddet sona ersin

DR.KAMİL UĞUR ARIKAN

DR.KAMİL UĞUR ARIKAN

E-Posta : kamilugur.arikan@saglik.gov.tr

 Sağlık kurumlarında şiddet; hasta, hasta yakınları ya da diğer herhangi bir bireyden gelen, sağlık çalışanı için risk oluşturan, tehdit davranışı, sözel tehdit, fiziksel saldırı ve cinsel saldırıdan oluşan durumdur.

 Hamile bir kadını hastaneye yetiştiren sağlık ekibi, dönüşte ambulansın camlarını levye ile kıran iki kişinin saldırısına uğruyor, sürücü ve iki sağlık personeli yoğun bakıma alınıyor. Doktor Ersin Arslan, Gaziantep'te görevi başında bir hasta yakınının bıçaklı saldırısına uğrayarak hayatını kaybediyor.  Iğdır Devlet Hastanesi Servisi'nde görev yapan 3 aylık hamile Uz. Dr. Akın, saldırıya uğruyor.  Son olarak da Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi’nde görevli  Göğüs Cerrahisi Uzmanı Operatör Doktor Kamil Furtun silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Bu ve benzeri olaylar her gün artmakta, içimizi yakmakta, mesleğimizin kutsallığına zarar vermekte ve maalesef can almaya devam etmektedir.

Şiddet ülkemizde başlıca sorun olmasına rağmen bundan en çok etkilenen meslek grubu maalesef özellikle 112 Ambulans çalışanları ve hastanelerdeki Acil servis çalışanları oluyor. Çünkü halkımız acil kavramını bilmemekte, yanlış yorumlamaktadır. Bu yüzden  acil servislerde aslında aciliyeti olmayan hastalar ile dolup taşmaktadır. Hastanelerimiz de zaten sayıca eksik olan sağlık çalışanlarının verdiği hizmet ve bilgilendirmede bu aciliyeti olmayan hastalar yüzünden sistemde zorluklar yaşanmaktadır.

Vatandaşlardan ricamız sağlık çalışanlarının da insan olduğunu, görevlerini yaptıklarını ve her yerde olduğu gibi şiddetle bir sorunun çözülemeyeceğini hatırlamalarıdır. Aldığınız hizmetten şikayetiniz varsa bunu şiddet ile değil gerekli yerlere başvurarak ya da ALO 184 SABİM  gibi şikayet hatlarını arayarak yapabilirsiniz.

Umarız artık böyle acımasız ve kötü olaylar yaşanmaz ve bunu yapanlar gerekli cezayı alır. Sağlık ve şiddet kelimesini bir daha yan yana kullanmak zorunda kalmayız. Hayatını kaybeden doktorumuza Allahtan rahmet diler, yakınlarına baş sağlığı dilerim.

 

İzlenme: 1428 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR