YUMURTALİK HABER GAZETESİ WEB SİTESİ

ORGAN BAĞIŞI

DR.KAMİL UĞUR ARIKAN

DR.KAMİL UĞUR ARIKAN

E-Posta : kamilugur.arikan@saglik.gov.tr

 Organ bağışı nedir?

Yaşayan veya ölen bir kişinin organ ve dokularının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin verilmesi organ bağışıdır.

Ne zaman organlarımı bağışlayabilirim?

Kişi hayatta iken kendi serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra organ ve dokularının ihtiyacı olan hastalar için kullanılmasına izin verebilir veya hayatta iken bu konuda bir beyanda bulunmamışsa yine tıbben yaşamı sona erdikten sonra yakınları tarafından organ ve dokuları bağışlanabilir. Kişi hayatta iken kendi serbest iradesi ile bir böbreğini veya karaciğerinin bir kısmını ihtiyacı olan bir hasta için bağışlayabilir.

Organ bağışı için nereye başvurabilirim?

En yakın sağlık kuruluşuna yanınızda bulunan 2 şahit ve kimliğiniz ile birlikte başvurabilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden e-nabız sisteminden de başvuru yapabilirsiniz.

Ölen bir kişinin organları alınırken vücut bütünlüğü bozulur mu?

Yaygın inanışın tam tersine ölen bir kişinin bağışlanan organlarının başka hastaların tedavisinde kullanılabilmesi için organ çıkarım ameliyatının normal ameliyathane koşullarında ve normal ameliyat tekniklerine göre yapılması gereklidir. Tıpkı canlı bir insana ameliyat yapıyormuş gibi bir yaklaşım ile işlem yapılır. Yine normal ameliyat teknikleri ile gayet özenli bir şekilde cilt kapatılarak saygı içerisinde temizliği yapılarak morga gönderilir. Görüldüğü gibi burada cesedin parçalanması veya vücut bütünlüğünün bozulması gibi bir durum söz konusu değildir.

Öldükten sonra kullanılmak üzere bağışladığım organlarım satılır mı?

2238 Sayılı organ nakli yasasına göre organların satılması yasaktır. Ölen kişilerin bağışlanan organları Sağlık Bakanlığı Organ Nakli Ulusal Koordinasyon Sistemi içerisinde belli bir dağıtım düzenine göre paylaştırılmaktadır. Sistem çok kontrollü bir şekilde çalıştığından bağışlanan organların herhangi bir ticari döngüye girmesi mümkün değildir.

Bağışladığım organlar adaletli bir şekilde ihtiyacı olanlara nakledilir mi?

Ölen kişilerin bağışlanan organları Sağlık Bakanlığı Organ Nakli Ulusal Koordinasyon Sistemi içerisinde akademisyenlerden oluşan bilimsel danışma komisyonlarının belirlediği kurallar ve prensipler çerçevesinde organ nakli merkezlerine ve hastalara tahsis edilmektedir. Irk, din, dil, cinsiyet ve statü farkı gözetmeksizin kurallar katı bir şekilde uygulanarak organlar en uygun hastalara adalet ve şeffaflık ilkeleri çerçevesinde nakledilmektedir.

Organ Nakli Caiz Midir?

İslamiyet’te organ bağışlamanın herhangi bir sakıncası yoktur. Aksine, başka insanlara hayat bağışlamak, onlara yardımcı olmak İslam öğretisine uymaktadır.

Organ bağışı önemi?

Türkiye’de 30.000 kişi organ nakli beklemektedir. Bağışlarınız ile siz de bir hayat kurtarabilirsiniz. Her bağış aslında yeni bir hayattır. Sizden kalpten bir destek bekliyoruz. Unutamayalım ki biz bir kişiye hayat vermeyi, bütün insanlığa hayat vermek olarak değerlendiren bir kitabın müminleriyiz.

 

İzlenme: 1455 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR