YUMURTALİK HABER GAZETESİ WEB SİTESİ

KENE ISIRIKLARINA DİKKAT

DR.KAMİL UĞUR ARIKAN

DR.KAMİL UĞUR ARIKAN

E-Posta : kamilugur.arikan@saglik.gov.tr

 Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi nedir?  (KENE ISIRMASI İLE GÖRÜLEN HASTALIK)

     Kırım-Kongo kanamalı ateşi, ilk olarak hastalığın ismini aldığı Kırım ve Kongo'da görülen, virüs denilen mikropların sebep olduğu ve kene ısırıkları sonucu ölümcül seyredebilen bir hastalıktır.

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi nasıl bulaşır? 

Hastalık insanlara kenelerin ısırması veya kenelerle temas sonucu bulaşır; evcil hayvanlara da kenelerin ısırması ile bulaşabilmektedir. Ancak, hastalık hayvanlarda belirtisiz seyrederken insanlarda öldürücü olabilmektedir. Yaban kemirici hayvanlar, kuşlar ve keneler hastalığın doğadaki devamlılığını sağlayan canlılardır. Keneler beslenmek için bu hayvanlardan kan emerler; kan emme sırasında aldıkları, virüsü vücutlarında çoğaltırlar ve insanlardan kan emerken bulaştırırlar. 
     Hastalık kene ısırmasının yanı sıra, vücudunda virüs bulunan hayvanların kanlarına, vücut sıvılarına veya diğer dokularına temas etmekle bulaşabildiği gibi bu hastalığa yakalanmış insanların kan veya vücut sıvılarına temas sonucu da bulaşma olabilmektedir.

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşinin belirtileri nelerdir?

 Hastalık ateş, ani başlayan baş ağrısı, kas ağrısı, kırıklık, halsizlik ve belirgin iştahsızlıkla başlar; bulantı, kusma, karın ağrısı ve ishal gibi şikâyetler de görülebilir. 
     İlk günlerde, yüzde ve göğüste kızarmalar ile gözlerde kanlanmalar ortaya çıkabilir. Göğüs ve karından başlamak üzere vücuda yayılan küçük nokta şeklinde kanamalar olabilir ve bu kanamalar büyüyerek vücuda yayılabilir. Burun ve dişeti kanamaları gibi vücudun değişik yerlerinde kanamalar da olabilir.

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşinden nasıl kuşkulanılır?

Yukarıdaki belirtilerin bulunduğu kişilerin son iki hafta içinde: 
     • Kene ısırması veya kene ile temas hikâyesi varsa, 
     • Çalı, çırpı, su kenarları veya gür otların bulunduğu alanlara piknik amaçlı veya diğer bir sebeple gitmeleri söz konusu ise, 
     • Hayvanların kanlarına, vücut sıvılarına veya diğer dokularına temasları var ise, 
     • Bu hastalığa yakalanmış kişilerin kan ve vücut sıvılarına bir temasları olmuş ise Kırım-Kongo kanamalı ateşinden şüphe edilmeli ve vakit geçirmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

 Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi virüs alındıktan ne kadar sonra görülür?
     Kene tarafından ısırılma veya kene ile temas sonucu virüsün alınmasını müteakiben hastalığın belirtileri genellikle 1-3 günde ortaya çıkar; bu sure en fazla 9 gün olabilmektedir. Hasta insan veya hayvanlara ait kan, vücut sıvıları veya diğer dokulara doğrudan temas sonucu meydana gelen bulaşmalarda hastalığın belirtilerinin ortaya çıkma süresi 5-6 gündür; bu süre de en fazla 13 gün kadar olabilmektedir. 
     Hastalık, çoğunlukla bulaştırıcı kenelerin aktif olduğu bahar ve yaz aylarında ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden özellikle bu aylarda bu tür vakaların sayısı artmaktadır. Lütfen bu konuda duyarlı olup en yakın sağlık kuruluşlarına başvurmayı ihmal etmeyiniz.

 

İzlenme: 1462 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR