YUMURTALİK HABER GAZETESİ WEB SİTESİ

KADINA YÖNELİK ŞİDDET

DR.KAMİL UĞUR ARIKAN

DR.KAMİL UĞUR ARIKAN

E-Posta : kamilugur.arikan@saglik.gov.tr

 Kadınların kendi yaşamlarıyla ve bedenleriyle ilgili özgürce karar vermelerini engelleyen her tür durum ya da davranış kadına yönelik şiddettir. Kadına yönelik şiddetin en ağırı ise kadın cinayetleridir. Medyaya yansıyan verilere göre ülkemizde sadece geçtiğimiz Ocak ayında 27 kadın erkekler tarafından öldürüldü. En son ve en acı olayda şubat ayında gerçekleşen ve bu yazıyı yazmamı sağlayan Özgecan Aslan kızımızın başına gelen insanlık dışı olaydır.

Kadına yönelik şiddet, her yaştan, her öğrenim düzeyinden, her gelir düzeyinden, bekâr, boşanmış, evli, her ülkeden kadının gerçeğidir. Tüm dünyada kadınlara kocaları, babaları, erkek kardeşleri ya da sevgilileri tarafından şiddet uygulanmaktadır.

Kadına yönelik şiddet yaygın olmasına rağmen en fazla göz ardı edilmiş insan hakkı ihlalidir. Kadına yönelik şiddetin, şiddet uygulayan kişinin akıl veya ruh sağlığının bozuk olması, eğitim seviyesinin düşük olması, işsizlik, ekonomik sıkıntılar, stres, gibi bireysel faktörlerden kaynaklandığı görüşü yaygındır. Kimi durumlar için geçerli olsa da bu görüş, dünyadaki yaygınlığına bakıldığında aile içi şiddet olaylarının tümünü açıklayamamaktadır.

Şiddet cinsiyet kökenlidir. Erkeğin kadından daha üstün ve kadın üzerinde baskı kurmasının doğal bir hak olduğuna inanılmasıdır.

Kadınların aile içinde ya da sevgililik ilişkileri içinde yaşadıkları dayak, yaralanma, tecavüz, tehdit, dayatma, zorlama, baskı, hakaret ve aşağılanma kişiler arası ilişkilerde yaşandığı için toplumsal bir sorun olarak kabul edilmemektedir. Kadına yönelik şiddete dair kayda değer bir duyarlılığın görülmediği ülkelerde dahi bir erkeğin bir kadına tecavüzü yasalar çerçevesinde suç kabul edilmektedir. Hatta birçok hukuksal sistemde tecavüz mağduru kadının evli olması durumunda bu ceza ağırlaştırılmaktadır. Ülkemizde bu görüş çerçevesinde kadın örgütlerinin sürdürdükleri aile içinde kadına yönelik şiddetle mücadelenin en somut başarılarından biri, hala aksayarak uygulanıyor olsa da şiddet uygulayan erkeğin evden uzaklaştırılmasına olanak sağlayan “4320 Sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun”dur. Yani bu tip şiddete maruz kalan kadınlarımızı bu durumu kabul etmemelerini ve şikayetçi olmalarını sağlamalı, onları daha iyi yasalar ile korumalıyız. Umarız artık ülkemizde bu konu ile ilgili gerekli bilinç seviyesine ulaşılır ve Özgecan Aslan kızımızın başına gelenler asla tekrarlanmaz. Kızımıza Allahtan rağmet,  ailesine sabırlar dilerim…

İzlenme: 1682 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR