YUMURTALİK HABER GAZETESİ WEB SİTESİ

KIDEM TAZMİNATI

AV.NİHAN ŞOLA

AV.NİHAN ŞOLA

E-Posta : solahukuk@hotmail.com

KIDEM TAZMİNATI

           

İşçinin, iş hukukundan kaynaklı alacaklarından olan kıdem tazminatı alacağı işçiler açısından önemli bir alacak kalemini oluşturmaktadır. Ancak iş akdinin feshinden sonra işçinin kıdem tazminatı alacağını alabilmesi için kanunun aradığı bazı şartlar vardır. Kıdem tazminatının koşullarını şu şekilde sıralayabiliriz.

1-İşçinin her şeyden önce iş akdini sona erdirirken işyerinde en az bir yıllık kıdeminin bulunması şarttır.

2-İşçinin kıdem tazminatı alabilmesi için iş akdinin belirli nedenlerle sona ermesi gerekir. İş akdinin herhangi bir sebeple sona ermesi, kıdem tazminatı alabilmek için yeterli değildir. Ancak, iş sözleşmesinde işçi lehine bir değişiklik yapılarak İş Kanununda belirtilen nedenlerin dışında da işçiye kıdem tazminatı ödenmesi gerektiği kararlaştırılabilir. Bu da çok nadir görülen bir durumdur.

İş Kanununa göre,

a-      İşçinin iş akdi İşveren tarafından İş Kanunu 25/2 dışında feshedildiyse işçi kıdem tazminatına hak kazanır. İş Kanunu 25/2. Maddesi ise işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı nedeniyle feshin haklı nedenle yapılmasıdır.

b-      İşçi tarafından İş Kanunu 24. Maddesi uyarınca iş akdi feshedilirse, işçi kıdem tazminatına hak kazanır. İş akdi işçi tarafından feshedildiğinde kıdem tazminatı alacağının doğabilmesi için, söz konusu feshin işçinin sağlık nedenlerine, işverenin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranmasına veya zorlayıcı nedenlerle işçi tarafından yapılan fesih durumuna ilişkindir.

c-      Muvazzaf askerlik nedeniyle işçi iş akdini feshederse, kıdem tazminatına hak kazanır

d-     Yaşlılık aylığı veya toptan ödeme almak amacıyla iş akdinin feshi durumunda, işçi kıdem tazminatına hak kazanır.

e-      Kadın işçi Evlenme nedeniyle iş sözleşmesini feshederse, kıdem tazminatına hak kazanır.

f-       İşçini ölümü halinde kıdem tazminatı hakkı doğar.

AV.NİHAN ŞOLA 

İzlenme: 1418 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR