YUMURTALİK HABER GAZETESİ WEB SİTESİ

İŞ HUKUKUNDA HAFTA TATİLİ ÜCRETİ

AV.NİHAN ŞOLA

AV.NİHAN ŞOLA

E-Posta : solahukuk@hotmail.com

 İŞ HUKUKUNDA HAFTA TATİLİ ÜCRETİ

 

            Anayasa gereği, işçilere dinlenmek ve yeme-içme ihtiyaçlarını gidermek amacıyla ara dinlenmesi verilmesi zorunludur. Ve kural olarak, bu dinlenme süreleri çalışmadan sayılmaz yani çalışma süresi içinde sayılmaz.

            İşçilere, yedi günlük zaman dilimi içerisinde en az 24 saat hafta tatili verilmesi zorunludur. Hafta tatili gününün Pazar günü olması gerek İş Kanununda gerekse Hafta Tatili Kanununda geçmemektedir. Dolayısıyla, işçinin hangi gün tatil yapacağı iş ilişkisindeki tarafların iradesine bırakılmıştır.

            Çalışılmayan o 24 saat yani 1 günlük hafta tatili için, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücreti tam olarak ödenir. Bu ödeme, işçinin çıplak brüt ücreti üzerinden yapılır. Eğer bir işçi, hafta tatili gününde bir saat dahi çalışmış olsa, o günün ücretine hak kazanır. Çünkü işçi, hafta tatili gününden feragat etmiştir. Hafta tatilinde çalışan bir işçiye, normal günlük çalışma ücreti yerine 2,5 günlük çalışma ücreti ödenmesi yasal zorunluluktur.

            Hafta tatili ücreti alacağı, çalışırken veya çalışma ilişkisi sonlandıktan sonra her zaman istenebilir. Alacağın doğumundan itibaren 5 yıllık zamanaşımı işlemeye başlar. 

İzlenme: 4720 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR