YUMURTALİK HABER GAZETESİ WEB SİTESİ

Hipokrat’ın Annesi Hygen(Hijyen) Hanımın Yumurtalık’ta yaşadığını biliyormusunuz?

hipokratin-annesi-hygenhijyen-hanimin-yumurtalikta-yasadigini-biliyormusunuz

Hipokrat’ın Annesi Hygen(Hijyen) Hanımın Yumurtalık’ta yaşadığını biliyormusunuz?
21 Ağustos 2019 Çarşamba 22:57

 Yumurtalık'ın eski isminin “Hygeia(Hijyen)kelimesinden geldiği  Tıppın mucidi Hipokratın annesi hijyen hanımın Yumurtalıkta doğduguna rivayet ediliyor.

Aueskulapion  adı verilen bu okulların Anadolu'da toplam 3 tane olduğunu, Yumurtalık'ın dışındaki diğer ikisinin Hipokrat'ın memleketi Kos Adası'nda ve Bergama'da bulunduğunu biliyoruz. Yumurtalık'ın tarihteki isimlerinden birinin, Hipokrat'ın annesinin ismi olan Hygea (hijyen kelimesi buradan gelmektedir) olması da, Adana'daki ilk hastanenin işaretlerinden biri sayılabilir. Ve efsane edilen odur ki, ilk organ nakli de Yumurtalık Aueskulapion'unda yapılmıştır.

Mitolojiye göre Asklepion Tapınaklaından dünyada 3.yerde bulunmakta.Hygiea(Ayas) Yumurtalık-Kos Adası ve Bergamada!..

Sağlık Tanrısı Asklepios’un ise 2.oğlu 2.de kızı bulunmakta.Aslepiades Hastaların negahat dönemini-Makhaon ise gençlik enerjisi ve iyileşme gücünü sembolize ederdi.

Sağlık Tanrısı Asklepiosun Panacela ve Hygen(Hijyen) isimli kızlarından Hijyen
Ayas-Yumurtalıkta yaşamış olması nedeniyle o yerleşkeye Hygiea adının verildiği rivayet olunur.Hygiea da bulunan Asklepion tapınaklarında temizliğe çok önem verilirdi, hastalar banyo yaptırılır yılanların bulundugu odalara konurdu.buralarda günlerce kalan hastalar korku ve cesaret terapisine tabi tutulurdu.Taburcu edilen hastalar da tekrar banyo yaptırılarak temizlenir ve tapınaka adaklarda bulunurlardı.

Rivayet odurki Kos Adasında yaşayan Tıppın mucidi Hİpokrat’ın Annesi Hygen(Hijyen) Hanımın da Mitolojiye göre Hygiea(Ayas)-Yumurtalık’ta yaşadığı nakledilir.

Kaynak; Tarihte Ayas

 


Haber okunma sayısı: 17537

Haberin etiketleri:

1


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER