YUMURTALİK HABER GAZETESİ WEB SİTESİ

SAĞLIKSEN ŞUBE BAŞKANI BEKİR NENNİOĞLU ADANA ŞEHİR HASTANESİ ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

-----sagliksen-sube-baskani-bekir-nennioglu-adana-sehir-hastanesi-onunde-----basin-aciklamasi-yapti-------------

SAĞLIKSEN ŞUBE BAŞKANI BEKİR NENNİOĞLU ADANA ŞEHİR HASTANESİ ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI YAPTI
26 Şubat 2020 Çarşamba 17:05

      SAĞLIKSEN ŞUBE BAŞKANI BEKİR NENNİOĞLU ADANA ŞEHİR HASTANESİ ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI YAPTI            

  Adana Sağlık-Sen Şube başkanı Bekir Nennioğlu ve yönetim kurulu üyeleri tarafından Sağlık çalışanlarının çalışma şartları ve sosyal yaşam süreleri hakkında Adana Şehir hastanesi önünde yoğun sağlık çalışanının katılımı ile basın açıklaması düzenledi. Basın Açıklamamasında NENNİOĞLU 'Hayatını bir başkaları için vakfeden buna rağmen verdiği hizmetin karşılığı 1980 darbe anayasasından beri  her geçen gün eritilen, kendi çocuğunun büyüdüğünü göremeyen , kendi öz  ana babasına değil bir başkasının ana ve babasına bakan azarlanan dövülen  hatta öldürülen  cefakar sağlık çalışanı kardeşlerim , ayrıca yaz kış demeden bizlere dünyada olup biteni ulaştırmaya çalışan bu uğurda yaralanan vefat eden gazeteci kardeşlerim bugün ağır çalışma şartları altında çalışan  bir çok kişiyi ilgilendiren basın açıklamamıza hepiniz hoş geldiniz.

Açıklamama başlamadan önce dün şu an önünde bulunduğumuz Adana Şehir Hastanesin de  görevi başında iken 38 yaşında aramızdan ayrılan anestezi teknisyeni Ergün SÜRÜCÜ arkadaşıma Allahtan rahmet kederli ailesine sabırlar ve başsağlığı diliyorum.

Kıymetli arkadaşlar;

Adana Sağlık-Sen Şubesi olarak geçen hafta gerçekleştirdiğimiz Döner sermaye konulu basın açıklamalarımızın oluşturduğu depremin yarattığı artçıları en son Kızılcahamam da Genel Merkezimizin gerçekleştirdiği Büyük Türkiye buluşmasında Sağlık Bakan Yrd. Halil ELDEMİR’İN bakan beyin toplantı sırasında iletilmesi için kendisine verdiği Sağlık Bakanlığı Ek ödeme yönetmeliğinin 1 ay içerinde değiştirilecek sözünde yaşamış bulunmaktayız. Dolayısıyla yaptığımız her eylemin, sözün ve hareketin hükümetimiz tarafından dinlendiğini ve önemsendiğini gördük bu sebep le çalışanlarımızın birçok sorununun en başında yer alan çalışma saatleri ve koşullarını da dillendirmek yetkililere sesimizi duyurmak için bu gün burada toplanmış bulunmaktayız.Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) verilerine göre Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında haftalık ortalama çalışma saatinin en uzun olduğu ülkeler  arasında birinci sırada yer alıyor. OECD’nin verilerine göre Türkiye’de haftada ortalama çalışma saati 47,7 saati buluyor.

Fransa, Almanya, Belçika ve İtalya gibi Avrupa Birliği’nin en eski üye ülkelerinde ortalama çalışma saati yaklaşık 35 saati bulurken, Yunanistan ve Çekya gibi ülkelerde yaklaşık 39 saat çalışılıyor.

OECD’nin rakamları, ülkelerin çalışma saatlerinin yasal sınırını yansıtmıyor. Örneğin Türkiye de İş Kanunu’na göre haftalık çalışma süresinin yasal sınırı 45 saat, İngiltere’de ise çalışma süresinin yasal sınırı 48 saat olarak belirlense de, OCED’ye göre İngilizler haftada ortalama 36,5 saat çalışıyor.

Euronews’in haberinde, Türkiye’de son yıllarda ortalama çalışma saatleri düşse de (2006: 52,6 saat), Türkiye Avrupa’da saat bazında en uzun çalışıldığı ülkelerin başında geldiği belirtiliyor.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) nin yapmış olduğu istatistikten almış olduğumuz bu küçük veriler ışığında sözlerime başlamak istiyorum. Basın açıklamasına katılan sağlık personelleri tarafından basın açıklaması ile dile getirilen iş sorunlarının ivedilikle çözülmesi ve mutlu çalışma ortamının kendilerine sunulması dile getirildi.

Konumuzu ilgilendiren bütün yetkili arkadaşlar.

Ülkemizde bir işçi 9 saat en fazla 11 saat çalıştırılabilirken bir sağlık çalışanı 24 saat insani olmayan bir şartta çalıştırılmakta aylık 128 saat fazla mesai yaptırılan çalışana karşılığı izin değil ücret olarak ödenmekte Çalışanlarımızda  almış oldukların ücretlerin yetersizlikleri yüzünden  maalesef bu duruma  ses çıkarmamaktadır. Ancak bu ağır çalışma şartlarının getirdiği fiziki ve psikolojik sorunlar çalışanlarda hastalıklara ve de iş kazalarına yol açmakta ayrıca aile hayatını da olumsuz etkilediği için milletimizin en büyük özelliği olan evlilik kurumu sarsmakta ve boşanmaların bu meslek grubunda incelenmesi ve acil çözüm bulunmasını gerektirecek kadar önem arz etmektedir.

Sevgili arkadaşlar,

Bu kadar ağır çalışma saatlerinin yanı sıra hastanelerimizde birçok birimde personel yetersizliğinden dolayı sağlık personeli ya da mensubu tek çalıştırılmakta başına gelecek fiziki ve psikolojik bir hadisede kendisine yardım edecek kimseyi bulamamakta sonucunda ise istenmeyen olaylar yaşamaktadır. Öncelikle ağır çalışma şartları ve  saatlerinin tatmin edici bir şekilde düzeltilmesi gerekmektedir.  Ayrıca görevi başında hangi şartlar yüzünden olursa olsun hastalanması ve vefat etmesi durumunda görev gazisi veya şehidi sayılması Adana Sağlık-Sen şubemizin yetkililerden isteğidir.Sayin basın mensupları bu isteğimiz sağlık çalışanlarınin yanı sıra aynı şartlarda çalışan tüm devlet memurları içindir " dedi Basın açıklamasına katılan sağlık personelleri tarafından basın açıklaması ile dile getirilen iş sorunlarının ivedilikle çözülmesi ve mutlu çalışma ortamının  kendilerine sunulması dile getirildi.


Haber okunma sayısı: 16908

Haberin etiketleri:

1


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER