YUMURTALİK HABER GAZETESİ WEB SİTESİ

Çalışkan Enerji Ceyhan’da protesto edildi

caliskan-enerji-ceyhanda-protesto-edildi

Sarımazı halkı Kanser olmak istemiyoruz,sağlıklı yaşamak en doğal hakkımızdır.
27 Ocak 2015 Salı 22:38

 Çalışkan Enerji Sanayi ve Ticaret  A.ş.Ceyhan’da İthal  kömüre dayalı  1320 MW Gücünde enerji  santrali  kurmak için yaptıgı CED .Toplantısı protesto edildi.

Ceyhan’a bağlı  Sarımazı Mahallesinde bulunan bir kahvehanede Yörede kurulması planlanan Termik elektrik Santralin proje tanıtımı sırasında vatandaşlar 1.saatte 400 ton kömür işleyeceginizi söylüyorsunuz,24 saatte 9600 ton kömürün küllerini ne yapacaksınız çimento fabrikaları % 1 gönülsüz alıyor sorusu üzerine  sunumu gerçekleştiren kişiler zor anlar yaşadı.Yaklaşık olarak  60 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen halkın ÇED sürecine katılım ın az oldugu gözlemlendi..

Sarımazı mahallesi yerleşim yerinin güneydoğusunda (TAYSEB) Yumurtalık serbest bölgesinin kuzeyinde 54 hektar arazi üzerine Çalışkan enerji sanayi ve ticaret a.ş tarafından  kurulması planlanan enerji santralinin denize yaklaşık 3 bin 200 metre mesafede olacağı belirtilirken deniz suyu ile soğutmalı projede 20 hektar kül depolama sahası da bulunacağı bildirildi. 48 ay inşaat süreci bulunan işletmenin ekonomik ömrü ise 49 yıl olacak.     

Bölge Halkı bu projeyi gerçekci bulmadı

Projede inşaat aşamasında 2 bin kişiye , işletme aşamasında ise 550 kişiye iş istihdamı sağlanacağı vaadine köylüler inanmadı.Santralde düşük Teknoloji Kullanılacak olması yöre çiftcisini endişelendirdi.

Enerji santralinde paket arıtma sistemleri  kullanılacağı , düşük kalitede kömür kullanımı ve ilkel yakma teknolojisi  köhne baca gazı arıtma sistemlerinin tercih edilecek olması bölgede yaşayan canlıların sağlıgını olumsuz yönde etkileyecegi vurgulandı.Bacagazı emisyon ve arıtmasında SO (Desülfürizasyon sistemi) NOx (Seçici katalitik rediksiyon) TOZ ise elektrostatik filtreleme sistemlerinin uygulanacağı ifade edildi

 

 CED toplantısına Adana İl Çevre Müdür Yardımcısı Halit Ergin, Adana Halk Sağlığı Memurları ve Adana Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma memurları, Ceyhan Ticaret Odası (CTO) Başkanı Şeref Can ve Meclis Başkanı Mehmet Ali Toptaş, Ceyhan Ticaret Borsası Başkanı Memici Güleçyüz, Ceyhan Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı İbrahim İkidağ.izlediler.

 

Toplantıya katılan 94 lik dedenin ne olur ben daha yaşamak istiyorum,termik santralinizi buralara kurmayın diye yalvarması  salonda herkesi duygulandırdı.

 

    


Haber okunma sayısı: 5455

Haberin etiketleri:

1


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER