YUMURTALİK HABER GAZETESİ WEB SİTESİ

Yumurtalk İlçesinde Kadınların Bayram Çöreği Dayanışması

yumurtalk-ilcesinde--kadinlarin-bayram-coregi-dayanismasi

Adana’nın Yumurtalık ilçesinde Ramazan bayramının yaklaşması ile birlikte bir araya gelen ev kadınları İmece usulüyle bayram kömbesi yapmaya başladılar.
21 Mayıs 2020 Perşembe 22:46

 Yumurtalık ilçesine bağlı Zeytinbelli kırsal Mahallesinde bir araya gelen Onar ve Kıllı ailesinin kadınları bir birileri ile yardımlaşarak bayram kömbesi yapmaya başladılar. Evlerinin avlusunda bir araya gelen Onar ailesinin kadınları adeta bir bayram havası içinde bir birileri ile sohbet ederek Şarkılar ,Türküler söyleyerek bayram kömbelerini hazırlıyorlar.

            Şaziye Onar  bu geleneği  anne ve babalarından öğrediklerini ve  devam ettirmeye de çalıştıklarını vurguladı.Her ev mutlaka bayram çöreği yapar ve yaşlı kadınlara ikramı yapılarak tadının,kıvamının,aromasının nasıl oldugu test edilir. Dedi.

 Kadınlar, marifetli elleriyle hazırladıkları bayram kömbelerini bayramda hem komşularına, hem de bayramda evlerine gelecek olan misafirlerine ikramda bulunurlar.Yaklaşık 100 adetle 750 adet arasında yapılan bayram gömbelerinden uzaktaki misafirlerde gönderdiklerini ifade ettiler.


Haber okunma sayısı: 3290

Haberin etiketleri:

1


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER