YUMURTALİK HABER GAZETESİ WEB SİTESİ

Yumurtalık’tan Kadın Muhtar Adayları Antalya’da seminere katıldılar

yumurtaliktan-kadin-muhtar-adaylari-antalyada-seminere-katildilar

Kadın Adayları Destekleme Derneği KA. DER Tarafından yerel seçimlerde muhtar adayı olacak kadınlar için Antalya'da düzenlenen 4 günlük eğitim seminerine Yumurtalık’tan Kadın Muhtar adayları Sema Duran ve Zeycan Kayak da katıldılar.
05 Aralık 2018 Çarşamba 16:55

 Ka-Der Derneğinden yerel yönetim seçimlerinde muhtar adayı olacak kadınlar için 29 Kasım’da Antalya’da 4 günlük Eğitim Kampı düzenledi. Seminere Adana-Yumurtalık’tan katılan Kadın Muhtar adayları Sema Duran ve Zeycan Kayak yaptıkları konuşmalarda Muhtarlıkla ilgili teorik bilgilerin yanında ilçenin tarihi ve doğal güzelliklerinden de bahsetmeyi ihmal etmediler. Türkiye’nin değişik 7 Bölgesinden gelen kadın Muhtar adaylarına Yumurtalık’ın fotoğraflarını göstererek ilçenin kültür elçiliklerini yaptılar.

EŞİTLİK MAHALLEDE BAŞLAR!

Kadınlar ülkemizde,  26 Ekim 1933 tarihinde yapılan köy kanunu değişikliği ile,  muhtar olma ve ihtiyar heyetlerine seçilme hakkını kazandılar. Aydın Güre İlçesinin Demirci Dereköyü’nde 2 Kasım 1933'te yapılan seçimlerde Gül Esin Aydın Türkiye'nin seçilmiş ilk kadın muhtarı oldu. O günden bu  yana geçen süre içinde kadınlar muhtarlık kurumunda çok az sayıda temsil edildi. KA. DER, 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleşecek yerel seçimlerde daha fazla kadın muhtar seçilmesi amacıyla aday adayları için eğitim kampı düzenledi.
 
En son 2014 yılında yapılan yerel seçimlerin sonuçlarına göre, Türkiye'de 31.963 mahalle, 18.329 köy olmak üzere toplam 50.292 muhtar bulunuyor. Adıyaman,  BitlisHakkâriIğdırMuşBatmanŞırnak ve Sinop dâhil toplam 8 ilde maalesef hiç kadın muhtar yok.  Tüm Türkiye’de kadın muhtar sayısı sadece 674. KA. DER, köy ve mahallelerden başlayarak kadınların yönetimlerde ve karar alma mekanizmalarında temsil edilmesini, gerçek demokrasinin oluşturulmasında en önemli basamaklarından biri olarak görüyor.
 
Türkiye’ye özgün 1829 yılından itibaren bir yönetim modeli olarak var olan muhtarlık kurumu, KA. DER için kadınların yönetimlere katılmaları açısından çok önemli ve değerli bir fırsat sağlıyor.  
 
Derneğin, yerel seçim öncesi kadınların muhtarlıklarda temsil oranlarını artırmak amacıyla Antalya’da düzenlediği eğitim kampı 29 Kasım’da başladı ve 2 Aralık akşamı sona erdi. Türkiye’nin 7.Bölgesinden gelecek 100’ün üzerinde aday adayı kadına yönelik 4 günlük programda katılımcılar her gün 8 saat teorik ve pratik eğitimle bilgi, beceri ve deneyimlerini artıracaklar. 

 

Kadın Muhtar adaylarına seminer sonunda birer sertifika verildi.
 

 


Haber okunma sayısı: 1116

Haberin etiketleri:

1


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ