YUMURTALİK HABER GAZETESİ WEB SİTESİ

Yumurtalık’ta Emin Diler Tarafından ilk Organik siyah Zeytin işletmesi kuruldu

yumurtalikta-emin-diler-tarafindan-ilk-organik-siyah-zeytin-isletmesi-kuruldu

Yumurtalık’ta Emin Diler Tarafından ilk Organik siyah Zeytin işletmesi kuruldu
11 Aralık 2019 Çarşamba 09:02

 Adana’nın Yumurtalık İlçesinde İlk defa Gemlik tipi siyah zeytin Fermantasyon işletmesi Üretici Emin Diler Tarafından kuruldu.

Yumurtalık İlçesi Zeytinbeli Mahallesinde Evinin yakınında bulunan 1 dönüm arsa üzerine inşa ettiği Siyah Zeytin Salamura üretim tesisinde her biri 7,5 ton kapasiteli Fiberglas tanklarda bu yıl 40.Ton Siyah Zeytini Fermantasyon için salamuraya koyduklarını ifade etti.

İşletmeci ve aynı zamanda üreticilik yaptığını Hatırlatan Diler Bölgede bu kurulumu ilk defa kendisinin yaptığını ve sofralık Kaliteli Zeytin salamurası için şu yolları izlediğini anlattı;

Gemlik Cinsi yağlık siyah zeytinler 15 Kasım ile 15 Aralık Tarihleri arasında olgunluk aşamasına geldiğinde parti parti selelere toplanarak yıkamadan geçirilir. Ağzı kapalı 7,5 ton veya 5 tonluk fiberglas tanklarına alınırlar. Bir ton suya 70 Kg Tuz Eklenecek şekilde ayarlanır. Her gün Tankların tuz bomeleri ölçülür. Tankın her çeperine tuz oranının eşit şekilde yansıması için bir su pompası devamlı su sirkülâsyonunu yaparak zeytinin oksijensiz kalmasını önler.

Fermantasyona tabi tutulan siyah zeytinlerin bozulmaması için ısı düzeyinin 20 derecenin altında tutulması gerektiğini vurgulayan Diler.6 ay sonra zeytinin acısı alınmış olur ve kurutulma selelerinde bekletilir ve satışa sunulmak için çeşitli kilogramlarda ve ebatlarda paketlenerek satışa hazır olur.

Geçen yıl deneme aşamasında 20 ton Siyah Zeytin, bu yılda ikiye katlayarak 40 ton zeytin salamurası yaptığını aktaran İşletmeci Diler Kesinlikle Kostik çözeltisi içeren kimyasal madde kullanmadıklarını ve tamamen doğal ve organik bir şekilde üretim yaptığını ve önümüzdeki yıl ise hedefinin 70 ton işlemek olduğunu söyledi.


Haber okunma sayısı: 887

Haberin etiketleri:

1


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER