YUMURTALİK HABER GAZETESİ WEB SİTESİ

Yumurtalık İlçesinin neden bir Halk Oyunu ekibi yok?......

yumurtalik-ilcesinin-neden-bir-halk-oyunu-ekibi-yok

Resmi bayramlar ve özel günlerde neden hep ilçe dışından Halkoyunu ekibi getirttiriliyor?....Yumurtalık Belediyesi,Yumurtalık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü,Yumurtalık Halk Eğitim Merkez Müdürlüğü ve Yumurtalık’ta ki Okul Müdürlerine “Yumurtalık Basını olarak soruyoruz: Neden Yumurtalık’ta bir Halk oyunu ekibi yoktur”?
06 Kasım 2018 Salı 09:33

 YUMURTALIK’IN NEDEN BİR HALK OYUNU EKİBİ YOK?...........

Resmi bayramlar ve özel günlerde neden  hep ilçe dışından Halk oyunu ekibi getirttiriliyor?....Yumurtalık Belediyesi,Yumurtalık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü,Yumurtalık Halk Eğitim Merkez Müdürlüğü ve Yumurtalık’ta ki Okul  Müdürlerine “Yumurtalık Basını olarak soruyoruz: Neden Yumurtalık’ta bir Halkoyunu ekibi yoktur”?

KÜLTÜRÜMÜZDE HALK OYUNLARININ YERİ VE ÖNEMİ

Halk Oyunlarının kültürümüzdeki yeri ve önemi Zengin halk kültürümüzün, önemli bir bölümünü halk oyunları oluşturmaktadır. Halk oyunları, içerisinde müziği, hareketi ve anlatımı barındıran bir oyundur. Yurdumuzun değişik yörelerinin ayrı ayrı oyunları vardır. Bu oyunlarının ritmik beden hareketleri genellikle ait oldukları coğrafyayı ve o yörenin yaşam biçimlerini de yansıtırlar. Dünya genelinde ülkelerin birbirlerini yakından tanımalarında halk oyunlarının katkısı büyüktür.

 Halk oyunları aynı zamanda, halkın duygularını, düşüncelerini, müziğini, giyimini ve ritmin birleşmesiyle yansıtan bir bütündür. Halk oyunlarının, kültürümüz ayrılmaz bir parçası olduğunu yavaşta olsa halkımız tarafından doğru şekli anlaşıldı ve bugünlere gelebildi. halk oyunlarında oynayan gençlerimiz kendi öz kültürüyle büyüyorlar. Halk oyunları oynayanlar, kötü alışkanlıklardan uzak duruyorlar.

Folklorumuz, neşe kaynağımız, umutlarımız, sevgi yüklü duygularımızdır. Halk oyunları, aynı zamanda bir tedavidir, stresi, yorgunluğu, üzüntüyü atar, insanın ruhunu ve bedenini dengede tutar, temizler ve canlılık kazandırır. Halk oyunları öğrenmenin yaşı yoktur, her yaşta öğrenilebilir, öğrenmeye ev hanımları ve emekliler de dâhil edilebilir. Halk oyunları oynayan gençlerimizin öz güveni artar. Düğünlerde veya gösterilerde sahneye çıkan çocukların kendilerine olan güveni diğer çocuklara oranla çok yüksek derecede artığı görülür. Halk oyunlarının birçoğu, el ele, kol kola oynanır, bu kaynaşma gençlerimizin dostluklarını da artırıyor. Paylaşma ve ortak hareket etme düşünceleri gelişir. Sevinçlerini, kederlerini de paylaşarak birbirlerine destek olabiliyorlar.

Haber okunma sayısı: 1104

Haberin etiketleri:

1


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ