YUMURTALİK HABER GAZETESİ WEB SİTESİ

YUMCEV BAŞKANI AV.V. TARIK ÇAY”MARKO POLO’DAN SESLENDİ”

yumcev-baskani-avv-tarik-caymarko-polodan-seslendi

Yumcev-Yumurtalık Turizmi Geliştirme ve Çevreyi Koruma Dernek Başkanı Av.V. Tarık Çay ve Yumcev-Yönetim Kurulu üyesi ve Şair Sebattın Eskindağ Yumurtalık Yerel Haber Gazetesi Editörü Halim Öztoprak ve Vatandaşların Turizmle ilgili sorularını canlı yayından cevapladılar.
20 Mayıs 2020 Çarşamba 20:19

 Yumurtalık sevdalısı şair sebattın Eskindağ önce Yumurtalıkta bir sembol olarak bir denizkızı heykelinin dikilerek hikâyesinin yazılmasını önerdi. Şair Eskindağ Yumurtalık Üzerine yazdığı şiirlerden icra ederek canlı yayına renk kattı.

Yumcev-Başkanı Çay ise Canlı yayında vatandaşlardan gelen soruları cevapladı. İtalyan Asıllı ünlü gezgin-kâşif Marko Polo’nun Uzakdoğu deniz seyahatinde ilk uğradığı ve adını taşıyan Marko Polo iskelesinden canlı yayına katıldı.

Çay İtalyan Hükümeti ile elçilik kanalıyla yazışmaların sürdüğünü ve Korona virüsü nedeniyle bürokraside gecikmeler yaşandığını hatırlattı.

Yumurtalık Yerel Haber gazetesi Editörü Öztoprak’ta; 2009 yılında Yumurtalık Belediye Başkanlığına seçilen Turgut Erişmen’in hakkının yenmememesini vurgulayarak,2010 yıllarında dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ı Yumurtalık’a davet etmiş Marko Polo iskelesinin bulunduğu meydanı gezdirmiş ve İlçenin yerel gazetelerinde de haber olmuştu.

İşte O gün Bakan Günay ivedilikle bir proje hazırlatmalarını Başkan Erişmen’den rica etmiş ve haberi okuyan İtalyan Konsolosluğunun dikkatini çekmişti.Kısa bir süre sonra İtalya’nın Venedik Şehrinden Yerel Belediye Görevlileri heyeti Yumurtalık ilçesine gelerek Dönemin Kaymakamı, Belediye Başkanı, Yerel Basın temsilcisi ile bir toplantı yaparak, Atalarının buralarda izlerinin olduğunu öğrenmiş ve Marko Polo iskelesinin restorasyon işlerinin İtalyan hükümeti tarafından yapılacağı, Meydana Marko Polo’nun Heykelinin Dikileceğini ve yazın turizm sezonunda Venedik ile-Yumurtalık arasında sembolik Tekne Turları düzenlenmesi ve Venedik ile Yumurtalık’ın kardeş şehir olmaları ile ilgili konular konuşulmuştu.

Yumcev Başkanı Av. Çay’da buzdolabında bekletilen o ruhu tekrar yaşatmak için tekrar girişimlerde bulunduklarını canlı yayında ifade etti.


Haber okunma sayısı: 15787

Haberin etiketleri:

1


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER