YUMURTALİK HABER GAZETESİ WEB SİTESİ

TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, ‘Yazılı basın hiçbir zaman bitmeyecektir’

tgf-genel-baskani-yilmaz-karaca-yazili-basin-hicbir-zaman-bitmeyecektir

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nde Kent Muhabirliği Semineri tamamlandı
23 Eylül 2017 Cumartesi 18:16

 CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, ‘Gazetecinin, içinde yaşadığı topluma karşı çok önemli sorumlulukları vardır’

 

 

Çukurova Kalkınma Ajansı’nın (ÇKA) desteğiyle, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) tarafından, “Kent Muhabirliği Uygulamalı Eğitim Proğramı” konulu eğitim semineri, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Yılmaz Karaca’nın ‘Köşe Yazarlığı’ konulu sunumun ardından, sertifika dağıtımıyla sona erdi.

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) Başkanı Cafer Esendemir, düzenlenen seminerle mesleğin gelişimine katkı sunarak, yeni gelişmeleri kendi alanında etkili kişiler tarafından katılımcılara aktarıldığını, 4 günlük etkinliğin ardından da verilen sertifikayla taçlandırdıklarını dile getirdi.TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, basında teknolojik alanda yaşanan gelişmeler hakkında bilgi verdi. Karaca internet gazeteciliğinin yasasının olmaması dolayısıyla önemli riskleri de beraberinde taşıdığına dikkat çekerek, “Yazılı basın hiçbir zaman bitmeyecektir. Çünkü; yazılı basın aynı zamanda bir belgeciliktir” dedi.

TGF Başkanı Karaca, yaygın basında yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen umutlu olduklarını ifade ederek, “Anadolu Basınından daha temiz, Anadolu Basınından daha düzgün bir basın yoktur. Anadolu Basını tüm sıkıntılarına rağmen güçlülüğünü ve dürüstlüğünü devam ettirmektedir” şeklinde konuştu.

Köşe yazarlığının sorumluluk istediğini ve gazeteciliğin önemli bir misyonunu yüklendiğini anlatan Karaca, ‘Sahibinin sesi’ değil, halkın gerçekleri öğrenebilme mücadelesinin verilmesi gerektiğini kaydetti.

“Köşe yazarlığının altın kuralları” hakkında bilgi veren ve bu konuyla ilgili katılımcıların sorularını da yanıtlayan Karaca; sürekli kendisini geliştirmek, sorgulamak, gündemi takip etmek, doğruları araştırıp halka sunmak gerektiğini söyledi.

Karaca ayrıca Türkiye Gazeteciler Federasyonu olarak mesleğin sorunlarının çözümü noktasında çaba gösterdiklerini, İletişim Fakültelerinin durumunu yakından takip ettiklerini ve mezunlarının istihdamı konusunda yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer sertifika dağıtımı öncesinde katılımcılara hitap etti. Tümer, gazetecinin içinde yaşadığı topluma karşı çok önemli sorumlulukları bulunduğunu belirterek, kimsenin gazetecilik faaliyetlerinden dolayı cezaevlerinde bulunmadığı bir Türkiye düşlediklerini söyledi.

Tümer, gazetecinin entellektüel düşünen ve sorgulayıcı insanlar olarak gerçekleri halka sunmak zorunda olduklarını vurgulayarak, “Türkiye’de bir sorun varsa bunu gazeteciler ortaya çıkartıyor ve çözümü yolunda da verilen mücadelelere önemli katkılar sağlıyor. Basın faaliyetlerinin temeli de zaten bu girişimlerdir” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından eğitim seminerinde sunum yapan Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, TGF Genel Sekreteri ve ASGD Genel Başkanı İbrahim Erdoğan, Hürriyet Gazetesi Yazıişleri Müdürü Erdal Fernergiz, ÇGC Mali Sekreteri Mutlu Mete ile gazeteci Mustafa Arık’a, ayrıca katkılarından dolayı ÇEP Anadolu İletişim Meslek Lisesi Müdürü Uğur Özen, öğretmenler Bekir Dündar, Nurcihan Büyükyiğit, Sevil Kaplan ve Ebru Özkan ile ÇGC Yönetim Kurulu üyelerine teşekkür belgeleri verildi.

Seminere katılan toplam 52 kişiye de sertifikaları Milletvekili Tümer, ÇGC Başkanı Esendemir, TGF Genel Başkanı Karaca ve ASGD Genel Başkanı Erdoğan tarafından verildi.

 


Haber okunma sayısı: 532

Haberin etiketleri:

1


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ