YUMURTALİK HABER GAZETESİ WEB SİTESİ

TARİHİ YUSUF AĞA KONAĞI RESTERASYON İSTİYOR

tarihi-yusuf-aga-konagi-resterasyon-istiyor

Adana’nın Yumurtalık ilçesi Kırmızıdam Mahallesinde bulunan tarihi Yusuf Ağa Konağı Kültür ve Turizm Bakanlığının ilğisini bekliyor.
01 Temmuz 2019 Pazartesi 22:09

 Yumurtalık İlçesi Kırmızıdam Mahallesi Şeyh Ganim sokak no.4 Adresinde anayol kıyısında  Muhtar Hüsamettin Yücel ve Eyüp Yücel’in babaları Yusuf Ağa tarafından  yaklaşık 250 metre kare alana inşaa edildiği ifade ediliyor.200 yıl Osmanlı Toprağı olan Suriye’nin Laskiye Şehrinden Ceyhan Nehrinin denize döküldüğü Kırmızıdam yerleşim alanına Tarımın ve Çiftçiliğin geliştirilmesi için davet edilen ağalar tarafından bölgeden toplanan taşların işlenerek  kilit giydirme yapılarak örüldüğü  anlatılıyor.

Köyün yaşlılarının anlatımlarına göre Kırmızıdam Yusuf Ağa Konağının dışında 2.konak daha bulundugu ve giydirme taş kullanılmadığı için zamanla yıkıldığı ve Konakların damlarının yöreye has kırmızı toprakla kaplamalı olduğu içinde konaklara kırmızıdam adı verildiği naklediliyor.

Konuyla ilğili bir açıklama yapan (YUM-CEV) Yumurtalık Turizmi Geliştirme ve Çevreyi Koruma Dernek Başkanı Av. Volkan Tarık Çay Bölgemizdeki bu tür Tarihi ve Mimari yapılar tek olma özelliğinin yanında bu kültürel varlıklarımızada sahip çıkarak gelecek nesillere aktarmamız lazım diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü.

Bizim Talebimiz Kütür ve Turizm Bakanlığının İlçemizdeki bu tür tarihi ve kültürel yapıların restore edilerek çocuklarımıza kültürümüz hakkında miras aktarmaktır,o nedenle Kırmızıdam Yöresinde bulunan bu Yusuf Ağa Konagının Restore edilerek Kapı ve Pencerelerinin bakımdan geçirilerek  Bölgedeki etnoğrafik eserlerin bu konakta sergilenmesini arzuluyoruz.Ayrıca Konak restore edildiğinde Film Prodöktörlerinin  ilğilerini çekeceğini  ve Yumurtalık’ın tanıtımına büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz dedi.

.

 


Haber okunma sayısı: 1145

Haberin etiketleri:

1


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER