YUMURTALİK HABER GAZETESİ WEB SİTESİ

EMBA’ Hunutlu Termik Santral Projesi Alanında İlk Beton Döküm Töreni Gerçekleştirildi

emba-hunutlu-termik-santral-projesi-alaninda-ilk-beton-dokum-toreni-gerceklestirildi

EMBA’ Hunutlu Termik Santral Projesi Alanında İlk Beton Döküm Töreni Gerçekleştirildi
28 Eylül 2019 Cumartesi 20:30

 Sugözü’nde EMBA Elektrik üretim A.ş ve Shanghay Electric Power SPİC ve AVİC İNT ortaklığında yürütülen ve 1320 megawatt  güçle kurulacak Hunutlu Termik Santral projesinde santral sahasına ilk beton döküm töreni gerçekleştirildi.Alt yapı çalışmalarının yakın bir tarihte bitmesinin ardından üst yapı işlemleri başlayan santral alanında ilk harç inşaat alanına döküldü

 

Santral sahasına ilk beton döküm törenine, Adana Valisi Mahmut Demirtaş,   Adana İl Jandarma Komutanı Albay Gazi Demir, Şanghay Elektik Power Yönetim Kurulu Başkanı Wang Yundan, EMBA Elektrik Üretim A.ş genel müdürü Mete Bülgün ,Yumurtalık Kaymakamı Hasan Hüseyin Vural, Yumurtalık ilçe Jandarma  Komutanı Teğmen Ümit Tolu, Yumurtalık İlçe Emniyet Amiri Ahmet Çelik,  Shanghay Elektrik Power Başkanı  Wang Yundan, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Ceyhan Ticaret Odası Başkanı Şeref Can katıldı. 

Vali Demirtaş” Adana’da ki Tarıma Dayalı Sanayi, Bugün Enerji ve Endüstri Alanında Yeni Bir Döneme Giriyor”

EMBA proje sahasında buluna toplantı salonunda Çin’li şirketlerin üzt düzey yöneticileriyle yapılan toplantıda konuşan Vali Demirtaş Çukurova ve Doğu Akdeniz’in doğal merkezi olan Adana, zengin potansiyeli ve küresel rekabet gücüyle Marmara’ya alternatif tek endüstri bölgesidir. Bu stratejik konumun getirdiği avantaja ek olarak, Adana’da 1950’li yıllarda başlatılan tarıma dayalı sanayi hamlesi, bugün enerji ve endüstri bağlamında yeni bir döneme giriyor.DediVali Demirtaş şöyle devam etti,Altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından üst yapı çalışmalarına ilk harcı koyacağımız Hunutlu Termik Santrali’nde bölgemizin önemli enerji yatırımları arasındaki yerini alacak. 1320 megawat gücünde inşa edilecek santral, ithal kömürle yılda 11 milyar kilowat saat enerji üretecek. Hunutlu Termik Santrali, baca sistemi yerine soğutma sistemine dayalı özelliğiyle de çevre dostu bir anlayış sergileyecek.

Bugün burada EMBA  ve Şangay Elektrik Power ortaklığında Adana’mıza kazandırılan 2 milyon 170 bin dolarlık bir yatırımdan bahsediyoruz. Öncelikle her iki firmaya da gerçekleştirdikleri bu devasa yatırımdan ötürü teşekkür ediyorum.

Bu vesileyle Hunutlu Termik Santrali’nin ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Adana’nın her alanda kalkınması hususunda bizlere desteklerini esirgemeyen başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Hükümetimize, tüm Bakanlarımıza, Adana Milletvekillerimize, Yerel Yöneticilerimize, EMBA Elektrik ve Şangay Elektrik Power’in değerli yöneticilerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Tüm konuklarımızı sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

 

Bülgün “Hunutlu Projesi Çin Halk Cumhuriyeti’nin Türkiye Cumhuriyeti’nde Gerçekleştirdiği ilk ve En Büyük Doğrudan Yatırımıdır”

 

Toplantıda Adana Valisi Mahmut Demirtaş’ın ardından konuşan EMBA Elektrik Üretim A.ş Genel Müdürü Mete Bülgün,  Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Shanghay Elektrik’in  Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Wang Yundan, SPIC ve SEP’in  Yönetim Kurulu Üyelerine teşekkür ederek başladı.Bülgün , Sinosure’ın  Temsilcileri, CDB Bank, ICBC Bank ve BOC’nin Temsilcileri, SEP ve EMBA’nın  Çalışanlarına katkılarından dolayı ayrıca teşekkür ederek şu ifadeleri kullandı;

Yumurtalık-Sugözü Köyü hudutları içinde yatırımını gerçekleştirdiğimiz 1320 MW gücündeki Hunutlu Termik Santral yatırımının ilk beton törenine hoş geldiniz. 

 “Hunutlu Projesi Çin Halk Cumhuriyeti’nin Türkiye Cumhuriyeti’nde gerçekleştirdiği ilk ve en büyük doğrudan yatırımıdır. Bu nedenle bu yatırım gerek ilk olması, Türkiye’deki konumu, gerekse de üretim kapasitesi itibari ile her iki devletin yakın takibindedir. Yılda 11.5 milyar kwh elektrik enerjisi üretecek olan bu tesis, Türkiye için büyük önem arz etmektedir. İnanıyorum ki, Çin Devleti’nin Türkiye’deki ilk yatırımı olan bu tesis, yakın gelecekte Çin Devleti’nin Türkiye’de daha fazla yatırım yapması için teşvik edici bir örnek olacağı gibi, çevre dostu yüksek teknolojisi ile hem Türkiye’de ve hem de Avrupa ülkeleri ve Orta Doğu ülkeleri için Çin Teknolojisini en üst düzeyde tanıtan bir enerji santrali olacaktır. 2013 yılında Çin Cumhurbaşkanı Sayın Xİ(Şİ) Jinping’in başlatmış olduğu tek yol ve tek kuşak projesi Türkiye’de Çin yatırımların daha fazla yer almasına sebep olacaktır ve buna gönülden inanıyorum.

Shanghay Elektrik ile ortaklık anlaşmasını 15 Kasım 2013 tarihinde imzaladım. Bugün çok mutluyuz  fakat bugüne gelinceye kadar çok büyük güçlüklerle karşılaştık. Gerek Türkiye’de enerji sektöründe yer alan yabancı kuruluşlar, gerekse enerji piyasasındaki lobiler bu yatırımı önlemek için çok büyük çabalar sarf ettiler ve bize çok büyük engeller çıkardırlar. Ancak Shanghay Elektrik’in Başkanı Sayın Wang Yundan ile el ele, omuz omuza, göz göze bu engellere karşı koyduk ve bunlarla mücadele ettik. Bu güçlükler bizi yıldırmadı çünkü bu projenin geleceğine çok inanıyoruz ve biz bu güçlüklerle mücadele ederken Türk Hükümeti bize her zaman destek verdi ve bize sahip çıktı. Bu nedenle, Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a vermiş olduğu bu destekten ötürü huzurlarınızda şükranlarımı arz ediyorum.

Sayın Valimiz Adana ilinde Sayın Cumhurbaşkanımızı temsil eden bir kişidir. Her güçlüğümüzde ilk önce Sayın Valimizi yanımızda bulduk, bize yardımcı oldu, bu yüzden Sayın Valimize huzurlarınızda en içten teşekkürlerimi arz ediyorum. Shanghay Elektriğin Değerli Başkanı Sn. Wang Yundan hakkında sizlere tek bir şey söylemek istiyorum.

Wang Yundan inandığı dava uğruna asla mağlubiyeti kabul etmeyen bir insan, hayatımda onun kadar mücadeleci bir insan görmedim. Karşılaştığımız her güçlükle sabırla mücadele etti, kendisinin bu mücadele gücü olmasaydı bugünü göremezdik. Her şeyden önce,  bu yatırımı Türkiye’de gerçekleştiren Çin Devleti’ne ve Çin Devleti’nin Başkanı Sayın Xi(Şi) Jinping’e en derin saygılarımı ve şükranlarımı arz ediyorum. 1 Ekim 2019’da, Çin Halk Cumhuriyeti, kuruluşunun 70. yıldönümünü kutlayacak. Bu mutlu günde başta Sayın Başkan Şi Jinping’i ve tüm Çin halkını kutluyorum.  Dedi.

Bülgün şöyle devam etti, Bize her türlü finansman desteğini sağlayan Sinosure’a ve Çin Devleti’nin değerli bankaları; başta CDB Bank olmak üzere ICBC Bank ve Bank of China’ya şükranlarımı sunuyorum.

Bugünkü başarımızın arkasında görünmez kahramanlar var, bu görünmez kahramanlar EMBA’nın çalışanlarıdır. EMBA’da Çin ve Türk kültürü çok güzel bir harmoni yarattı, bu harmoniden büyük bir sinerji doğdu ve bu sinerji sonucunda da bu yatırım ortaya çıktı. Bu nedenle de EMBA’nın çalışanlarını sevgiyle kucaklıyorum.

EMBA’daki teknik ve idari güçlükleri süratle aşarak projenin hayata geçmesinde çok büyük emeği olan EMBA’nın Değerli Başkanı Sayın Huang Chen’e derin saygı ve sevgilerimi arz ediyorum. Dedi

Wang Yundan “Hunutlu termik santrali projesi, Çin'in “Kuşak ve Yol İnisiyatifi” ve Türkiye’nin “Orta Koridor” Girişimi ile Birleştiren Önemli Bir Projedir

 

Toplantıda konuşan Shanghay Elektik Power Yönetim Kurulu Başkanı Wang Yundan,ise “Şanghay Elektrik’in Hunutlu termik santrali projesi, Çin'in “Kuşak ve Yol İnisiyatifi” ve Türkiye’nin “Orta Koridor” girişimi ile birleştiren önemli bir projedir.Dedi.

 

Wang Yundan  konuşmasına şöyle devam etti “bu cazibeli yerde, bu güzel günde, Şanghay Elektrik’in Türkiye Hunutlu Termik Santral Projesi'nin temel atma törenini yapacağız ve beraber santral alanındaki ilk beton dökümüne tanık olacağız. Bu bir nimettir! Öncelikle SPIC’ye bağlı olan Şanghay Elektrik şirketi adına, tüm liderlere ve konuklara sıcak bir karşılama yapmak istiyorum. Coşkulu ilgileriniz, destekleriniz ve yardımlarınız için hepinize gönülden teşekkür ediyorum.

Şanghay Elektrik, Dünyanın En Büyük 500 Şirketi SPIC’nin önde gelen ve piyasaya açık olan şirketlerinden biri ve Şanghay’daki en önemli entegre enerji tedarikçileri ve servis sağlayıcılarından biridir. 137 yıllık görkemli bir geçmişe sahip olan Şanghay Elektrik, Çin’in elektrik gücünün doğuşuna tanıktır, Çin'in elektrik gücünün gelişimine katılımcıdır, "yeşil enerjiye katkıda bulunan, halka hizmet veren" bir kurucudur, kazan-kazan gelişimi için çalışan bir uygulayıcıdır, hem de yüksek kaliteli, sürdürülebilir gelişimeyi takip eden bir koşucu ve rüya yakalayıcıdır. Ağustos 2019’un sonuna kadar, Şanghay Elektrik’in toplam sermayesi miktarı 10.6624 milyar yuandır. Elinde kontrol ettiği kapasite gücü 15.3261 milyon kilovattan fazladır ve bunlardan %44,7’lik temiz enerji muhasebesine sahiptir. Bunların arasında yurt dışındaki varlıklar 8 milyar yuan'ı aşmıştır ve yaklaşık 20 ülkede toplam 40'tan fazla proje ilgili çalışmaları yürütmüştür.

Bu proje günümüze kadar Çin firmasının Türkiye’ye yaptığı en büyük doğrudan yatırım projesidir ve aynı zamanda Çin devletinin ile Türkiye devletinin Cumhurbaşkanları tarafından kabul görülmüş ve tanınmış bir projedir. Projenin ilk ünitesi 2021 sonunda ve ikinci ünitesi 2022 yılında ticari işletmeye başlatılacağı planlanmaktadır ve daha erken tamamlanması için çaba göstereceğiz. Projenin inşası, Çin ile Türkiye arasındaki stratejik ortaklığının gelişimini daha yüksek seviyelere artırmaya yardımcı olup, “insan kaderi topluluğunun inşa edilmesinin canlı bir uygulaması olarak, Türkiye'nin ekonomik kalkınmasına devamlı yeni bir ivme gücünü kazandıracak.

Okyanus dünyayı birbirine bağlayan mavi şerittir ve ekonomi de medeniyetin devamının dinamik taşıyıcısıdır. Çin ve Türkiye hükümetlerinin güçlü desteleriyle, bütün liderlerin ve Çin ve Türkiye'deki bütün katılımcı inşaat firmalarının ortak çabalarıyla “Temiz, yüksek verimli, güvenilir, dünya çapında üst düzeyde olan bir termik santralinin” elimizde doğacağına inanıyoruz. Ve kesinlikle mükemmel Akdeniz kıyısında göz kamaştırıcı parlak bir sanayi “inci” olacaktır. Son olarak tüm liderlere ve seçkin konuklara iyi çalışmalar, sağlıklı günler ve bol şanslar diliyorum! Bizim projemizin yapımına ön başarılar dilerim” dedi.

Toplantının ardından proje sahası gezilerek tören alanına geçildi. protokolun yer aldığı standda Adana Valisi Mahmut Demirtaş’ın kumandalı beton dökme tuşuna basmasıyla ilk harç temele dökülmüş oldu.


Haber okunma sayısı: 1256

Haberin etiketleri:

1


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER