YUMURTALİK HABER GAZETESİ WEB SİTESİ

EMBA ELEKTRİK ÜRETİM AŞ’DEN BASIN BİLDİRİSİ

emba-elektrik-uretim-asden-basin-bildirisi

EMBA ELEKTRİK ÜRETİM AŞ’DEN BASIN BİLDİRİSİ
14 Ekim 2019 Pazartesi 18:13

 Bazı basın yayın organlarında yer alan yatırımı engellemeye yönelik ve kurumumuzu hedef alan haberlerden dolayı Halkımızın doğru ve gerçek bilgiyi öğrenmesi adına bu açıklamayı yapma gereği hâsıl olmuştur.

Adana’nın Yumurtalık İlçesi Sugözü Mahallesinde; EMBA Elektrik Üretim AŞ ve Çin Şanghay Elektrik Power ortaklığıyla yürütülen 1320 mgwat gücünde”Hunutlu Termik Santral inşaatının ilk beton döküm töreni geçtiğimiz günlerde Adana ve Yumurtalık Protokolünün katılımı ile gerçekleştirildi.

Türk ve Çin konsorsiyumunun ortaklaşa inşa edecekleri yatırım; Çin’in Türkiye de yaptığı ilk ve en büyük yatırımdır. Dolayısıyla Dünya ekonomisinde ülkelerin başını çeken Çin Halk Cumhuriyeti ile Türkiye Ekonomik alanda işbirliği yapması elbette diğer yatırımlarında önünü açacaktır.

Ekonomik alanda büyüyen ülkemizin elektrik ihtiyacının karşılanması sanayileşmemiz, halkımızın yaşam standartlarının artmasının elektrik üretimine bağlı olduğu gerçeğini unutmayalım.

YUMURTALIK STK’LARI BÖLĞEYE YAPILACAK YATIRIMLARA DESTEK VERİYORGeçtiğimiz hafta Şirket Merkez Binamızı ziyaret eden ve Yumurtalık’ta Faaliyet gösteren tüm sivil Toplum Kuruluşları Emba Elektrik Üretim AŞ’nin İlçeye yapacağı “Hunutlu Termik Santralini” desteklediklerini deklare etmişlerdir.

Son günlerde Bölgemize yapılacak yatırımları baltalamak için Şirketimize yönelik art niyetli şahısların Haber Siteleri ve Gazeteler gibi yayın organlarında karalama kampanyası başlattıklarını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. Dolayısıyla o kişilere soruyoruz sizin amacınız nedir? Yatırımı engellemek mi istiyorsunuz?”Sizler üzüm yemek mi istiyorsun, bağcıyı dövmek mi?”

a)-Emba Yasaları takmıyor iddiası?

Adana İli Yumurtalık İlçesi Sugözü (Hunutlu) Köyü Hududları içerisinde 1320 mw gücünde Termik Santral İnşa edecek firma yasal mevzuat anlamında izlenmesi gereken her türlü hukuki prosedürü uygulamıştır.

b)-Kaçak Liman ve iskele inşatı iddiası?

1756 Metre uzunluğunda yapacağımız İskele İnşaatını Chelonia Maydas cinsi Yeşil kaplumbağaların üreme mevsimi diyerek beklemeye aldık. Ordu Üniversitesinden öğretim görevlileri ve uzmanlar geldiler 4 ay gibi bir süre misafirimiz oldular. Kaplumboğaların üreme konusuyla ilgili yaptıkları çalışmalara her türlü kolaylığı gösterdik, desteğimizi esirgemedik ve buna rağmen Adana Tema Vakfı il Başkanlığı şirketimiz hakkında dava açtılar Uluslar arası bir yatırım 8 ay beklemek zorunda bırakıldı.

 

c)-Çin’den Mahkûm getirilip çalıştırılacak iddiası?

Tamamen uydurma kuyruklu bir yalan. Çin ile Türkiye devleti arasında mahkûmların 2.ci bir ülkeye getirilmesi ve çalıştırılması diye bir antlaşma bulunmamaktadır. Mevzuat buna izin vermez.

 

c)-Adana Valisi neden kurdeleyi kesti iddiası?

Bölgeye Uluslararası bir yatırım gerçekleşiyor. Türkiye Cumhuriyetinin İllerde en üst düzeyde Temsilcisi valilerdir. İlçelerdede kaymakamlardır. Belediye Başkanlarımıza davet gönderilmiştir ama iş yoğunlukları nedeniyle katılamamış olabilirler. Bunları yorumlamak bizlere düşmez.

 

d)-Balıkçılık tehdit altında iddiası?

Daha gecen hafta Yumurtalık Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Musa Vay ile İstanbul’da görüşüldü. Tamamen Çevreci bir Santral inşa edeceğimizi tahüüt ettik. Nargileyi düşünün işte buhar ile çökelte ve denizden aldığımız suyu havuzlarda soğutarak denize deşarj edeceğiz. En kısa zamanda balıkçılarımızla şirket yetkililerinin bir araya gelmesi konusunda Kooperatif Başkanı ile mutabık kaldık. Sosyal sorumluluk projelerimiz kapsamında balıkçılar ile devamlı dayanışma içerisinde olacağız.

 

e)-Neden Yumurtalık’tan işçi çalıştırılmıyor iddiası?

Şu an Emba Olarak Beton blok dökümü ve İskele inşaatını ihale ettik. yani şimdilik 2 mütahit faal durumunda, takdir edersiniz ki yaklaşık 2 yıl sürmesini planladığımız sahada bir çok müteait iş yapacak ve çok iş istihdamı doğacak o nedenle sabırla bekleyelim her vatandaşımıza iş imkanı doğacaktır.

 

f)-Kadir Kanat sözünde durmadı, vaatleri gerçekleşmedi ve şirketin Güvenlik ve Taşımacılık işini kendine kontenjan olarak ayırdı iddiası?

Kadir Kanat Firmamızın bölgedeki koordinatörüdür. Dolayısıyla Şirketimize haksız yere şikâyetlerde bulunuldu o nedenle yatırım gecikti ve halkta bundan rahatsız oldu, Biz bunları biliyoruz. Ama bundan sonrasına bakalım iyi olacak. Kadir Kanat’ın Güvenlik ve Taşımacılığı kendine kontenjan ayırdığı iddiası tamamen uydurma ve gerçeği yansıtmamaktadır.

 

g)-Bir yayın organında; Emba’da neler oluyor? İddiası!

Emba’da bir şey olduğu yok tamamen yasal prosedürler içerisinde projeler yürütülüyor.

 

Ğ)-Diğer bir Yayın organında Emba Ne yapmaya çalışıyor? İddiası!

Emba Bölgede 1320 mw gücünde ülke ekonomisine katkı sağlamak için termik santral projesi yürütüyor.

 

h)-Törende Türk Bayrağı yoktu? İddiası!

Törende Türk Bayrağı yoktu iddiası tamamen çamur at izi kalsın mantığıdır. Törende bulunan medya kuruluşları her masada Türk bayrağı olduğunu fotoğraflar ile tescil ettiler. Daha bunun üstüne konuşmak abesle iştigaldir.

 

 

 

 

I)-Termik Santral çevreye zarar verecek? İddiası!

 

Ülkemizde ilk olarak Bacası olmayan bir Termik santral imal ediliyor. Bacanın yerini soğutma kulesinin aldığı, Cevre Dostu yüksek Teknolojide bir santral imal ediliyor. Emba- Hunutlu santralinin Emisyon değerleri Doğal Gaz santralinin emisyon değerlerinden çok daha düşük olacak. Vatandaşlarımız bu konuda müsterih olmalıdırlar.

EMBA ELEKTRİK ÜRETİM AŞ. ADINA GN. MÜDÜR

METE BÜLGÜN

 

 


Haber okunma sayısı: 1042

Haberin etiketleri:

1


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER