YUMURTALİK HABER GAZETESİ WEB SİTESİ

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nde Kent Muhabirliği Semineri devam ediyor

cukurova-gazeteciler-cemiyetinde-kent-muhabirligi-semineri-devam-ediyor

Haber Yazma Teknikleri ele alındı
21 Eylül 2017 Perşembe 11:28

 Çukurova Kalkınma Ajansı’nın (ÇKA) desteğiyle, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) tarafından, “Kent Muhabirliği Uygulamalı Eğitim Proğramı” konulu eğitim semineri devam ediyor. Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Lokali’nde süren seminerde, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Sekreteri ve ASGD Genel Başkanı İbrahim Erdoğan, haber yazma teknikleri konulu sunum gerçekleştirdi.

Çukurova Gazeteteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, gazeteciliğin gelişimi ve saygınlığının artırılarak hakettiği konuma kavuşabilmesi için çabalarının sürdüğünü, bu kapsamda gerçekleştirdikleri eğitim seminerlerinin bundan sonra da devam edeceğini söyledi.

‘Haber Yazma Teknikleri’ konusunda bilgi veren İbrahim Erdoğan, haberciliğin gazeteciliğin en temel unsurunu oluşturduğunu kaydetti.

Erdoğan basit haberciliğin yanısıra özel haberin her geçen gün basın kuruluşlarında önemini daha da artırdığını ifade ederek, bu kapsamda muhabirin kendisini sürekli olarak geliştirmesi gerektiğini, bunun için araştırmacı bir yapıya sahip olmasını, belgelerle haberi zenginleştirmeye özen göstermesi gereğini vurguladı.

Erdoğan günümüzde teknolojik gelişmelere dayalı olarak internetin de yarattığı olanaklarla dijital ortamda yapılan gazetecilik faaliyetlerinin artmasına rağmen, yazılı basının önemini sürdüreceğini ve bunun mevcut şekliyle devam edeceğini ifade etti.Haber Yazma Teknikleri’yle ilgili bilgi veren Erdoğan, özel haber konusuna ayrı bir vurgu yaparak şunları söyledi:

“Gazete veya dergi haberciliğinde, muhabirin kendi çabaları ile ortaya çıkardığı  özel araştırmalarıyla yazdığı ve belgelediği habere özel haber denir.

Nitelikli özel haberler gündemi belirleme, kamuoyunun dikkatini belirli yönlere çekme, dolayısıyla haber kurumunun itibar kazanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle günümüzde birçok basın kuruluşunda özel haberle ilgili çalışan birimler kurulmaktadır. Özel haberin hazırlanmasında, muhabirin çabaları ve çevresiyle kurduğu iletişim önemlidir.

Gazeteci, eğer özel haber hazırlayacaksa, araştırma yapmak, her ayrıntıyı sorgulamak zorundadır.

Özel haberler genellikle okuyucu kitlesi tarafından ilgi çekecek, tartışmalı bir içeriğe sahiptir.

Özel haberde haber kaynağı diğer haberlere göre daha çok önem kazanmaktadır. Çünkü özel haber bir araştırmanın ürünüdür ve az sayıda kişi tarafından bilinen bir konusu vardır. Bu açıdan özel haberlerin geçerli olabilmesi için inandırıcı olması gerekmektedir.”

Haber yazma sürecinin dört aşaması bulunduğunu söyleyen Erdoğan, “Bu aşamalar düşünme ve odak noktası bulma, bilgi toplama, haber yazma, denetim ve doğrulama şeklindedir.

Haber, çok sayıda kişinin anlayabileceği bir metin olmalıdır. Bu nedenle haberde geçen rakamlar, bilimsel bilgiler, istatistiksel sonuçlar basitleştirilerek, okuyucuların anlayabileceği biçime dönüştürülmelidir. Cümleler olabildiğince kısa ve sözcükler olabildiğince kolay okunabilir olmalıdır” dedi.

Spor Medyası’ndaki gelişmeleri de ele alan İbrahim Erdoğan, spor medyasında sorunların devam ettiğini, Spor muhabirlerinin, yazarların, editörlerin, yazı işleri müdürlerinin hatta genel yayın yönetmenlerinin bir bölümünün kulüp taraftarı gibi davrandıklarını belirterek, “Son yıllarda spor medyasında olumlu yönde bir gelişme yaşandı bu doğru. Ancak bu gelişmenin, haberlerinin niteliğinde veya basın etiği konusunda çok fazla yaşandığını söyleyemiyoruz. Belli başlı sorunlar ne yazık ki halen daha sürüyor. Spor muhabirlerinin, yazarların, editörlerin, yazı işleri müdürlerinin hatta genel yayın yönetmenlerinin bir bölümünün kulüp taraftarı gibi davrandıkları gerçeği ile karşı karşıyayız. Yerel basını tabii ki bu tespitin dışında tutmak lazım” şeklinde konuştu.

Seminere gazetecilerin yanısıra Ç.Ü.İletişim Fakültesi, Meslek Yüksekokulu ile ÇEP Anadolu İletişim Meslek Lisesi öğrencileri de katıldı.

 


Haber okunma sayısı: 543

Haberin etiketleri:

1


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ