YUMURTALİK HABER GAZETESİ WEB SİTESİ

Çukurova da İlk Badem Hasadına Başlandı

cukurova-da-ilk-badem-hasadina-baslandi

Adana’nın Yumurtalık İlçesinde İlk Badem Hasadı yapıldı.
15 Ağustos 2020 Cumartesi 20:56

 2009 Yılında 930 dönüm alana 7.Milyon masraf ederek 30.Bin Baden Ağacı diken üretici Mehmet Mürşit Güllüoğlu 2020 yılı Ağustos ayında İlk Hasat olarak 50 Ton ürün beklediğini söyledi.

 

Yumurtalık Ziraat Odası Başkanı Tarık Yılmaz Badem yetiştiriciliği bölgemizde Muz yetiştiriciliğinin yanında yeni alternatif bir ürün olarak tercih edilmeye başlandığını ve Pazar sıkıntısı olmayan ve insan sağlığına faydalı bir üründür dedi.

 

Üretici Güllüoğlu Badem Üretiminde Amerika Başı çekerken,Avrupa’da  İspanya ve İtalya dan sonra  Türkiye de 3.sırada yer almaktadır. Hiç Kimyasal gübre ve ilaç kullanmadan tamamen organik şartlarda yetiştirdiğimiz ürünleri dış piyasaya pazarlamayı ihraç etmeyi planlıyoruz. 

Son günlerdeki girdi fiyatlarının artması nedeniyle olumsuzluk yaşanırken neden Adana İli Yumurtalık İlçesini tercih ettiğiniz sorusuna şöyle cevap verdi. Konum itibarı ile 200-250 metre yükseklikte ve denize 8 km.uzaklıkta olup kıraç ve taşlı topraklarda tarıma elverişli olmayan tepeliklere dikimin yapıldığını ve  Deniz İkliminin hastalık yapmasını önlediğini ve  bademin erken yetişmesini sağladığını belirtti.

 

Endüstri Mühendisi Ebru Güllüoğlu ise Kayın pederi ile birlikte çalıştıklarını Ceyhan Organize Sanayi Bölgesine Badem işleme Tesisi kuracaklarını Kuru Bademden Çerez, Badem Yağı, Badem Sütü gibi kozmetik sanayi ürünlerinin üretiminin yanında Badem kabuklarını Hayvancılık sektöründe küspe yemi ve yakıt olarak kullanılacağını da  ifade ettiler.


Haber okunma sayısı: 3101

Haberin etiketleri:

1


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ