YUMURTALİK HABER GAZETESİ WEB SİTESİ

“Ceyhan Polipropilen Üretim AŞ’nin CED Toplantısı Sarmazı Mahallesinde yapıldı.”

ceyhan-polipropilen-uretim-asnin-ced-toplantisi-sarmazi-mahallesinde-yapildi

“Ceyhan Polipropilen Üretim AŞ’nin CED Toplantısı Sarmazı Mahallesinde yapıldı.”
13 Şubat 2020 Perşembe 09:52

 Adana ili Ceyhan İlçesi Kurtpınarı(İncirli) Mahallesi sınırları içerisine Rönesans Holding ve Cezayir’in Milli enerji şirketi Sonatrach ortaklığı ile yapılacak olan 450.000 Ton kapasiteli “Ceyhan Polipropilen Üretim AŞ.”Projesinin CED Toplantısı Sarımazı Mahallesi Belediye Salonunda Şirket Yetkilileri ve halkın katılımı ile gerçekleştirildi.    

     Türkiye’de Petkim (144.ton) Tesislerinde üretilen Polipropilen in yaklaşık 3.katı kadar üretim yapacak olan tesis için 1.2 Milyar Dolarlık yatırım ile 600 Dönüm alan üzerine kurulacağı ve inşaat aşamasında 2.000 kişi, işletme aşamasında ise 300 kişi istihdam edileceği ve inşaatın 3,5 yıl süreceği Proje Koordinatörü İlhan Alkan tarafından belirtildi.

Rönesans Holding, Ceyhan PDH-PP Yönetim Kurulu üyesi inşaat Müh. Ateş Evren Ayral ise Bölgeye yapacakları “Ceyhan Polipropilen Üretim AŞ.” Entegre Tesisinin tamamen çevreci bir yatırım olduğunu Amerika ve Avrupa da kullanılan teknoloji ile aynı standartlarda olacağını ileri sürerek konuşmasını şöyle sürdürdü.

Tesisin hammaddesinin Cezayir’den karşılanacagı, Polipropilenin Petrol atıklarından üretildiği ve doğal gaz ise Bildiğimiz LPG yakıtı ile ısıtılması sırasında Propan gazından Hidrojenin ayrılması ile ortaya çıkan maddedir. O nedenle kuracağımız Entegre tesis tamamen çevreye duyarlı bir tesistir dedi.

Yumcev-Yumurtalık Turizmi Geliştirme ve Çevreyi Koruma Dernek Başkanı Av. Volkan Tarık Çay’da Sarımazı Mahallesi Eski Belediye Toplantı Salonunda yaptığı konuşmasında;Bölgemiz de deniz sahillerine hep sanayi kuruluşları geliyor. Sanayinin Bölgemize gelmesi elbette güzeldir. Sanayi gelmeli, Sanayileşmeliyiz. Ama ama sanayileşirken de insan sağlığı faktörünü unutmamalıyız. Bir Avrupalının sağlığı, Türk’ün sağlığından daha önemli değildir. Buraya yapılacak tesislerde çalıştırılacak insanların yöre halkından olmasına önem verilmelidir.

Çevreye duyarlı tesislerin inşa edilmesini diliyoruz, Bölgemizde bir sürü kanser emeklisi istemiyoruz. Sosyal sorumluluk projelerinizde Yöre halkının kalkınmasına öncülük edecek projeler üretilmesini istiyoruz dedi.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği”Ceyhan Polipropilen Üretim AŞ” Ced Toplantısı karşılıklı soru cevap şeklinde konuşmaların ardından sona erdi.

 

 


Haber okunma sayısı: 926

Haberin etiketleri:

1


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER