YUMURTALİK HABER GAZETESİ WEB SİTESİ

Atatürk’ün 19.Mayıs 1919 Tarihinde Samsuna çıkışının 100’cü yılı nedeniyle Av. Rukiye Cinkılıç Ceyhan ADD. Salonunda Üyelere bir seminer verdi.

ataturkun-19mayis-1919-tarihinde-samsuna-cikisinin-100cu-yili-nedeniyle-av-rukiye-cinkilic-ceyhan-add-salonunda-uyelere-bir-seminer-verdi

Atatürk’ün 19.Mayıs 1919 Tarihinde Samsuna çıkışının 100’cü yılı nedeniyle Av. Rukiye Cinkılıç Ceyhan ADD. Salonunda Üyelere bir seminer verdi.
17 Mayıs 2019 Cuma 15:52

 

19.Mayıs Gençlik ve Spor Bayramının 100’cü yılı nedeniyle Av. Rukiye Çinkılıç Ceyhan (ADD) Atatürk Düşünce Derneği Şubesi salonunda katılımcılara karşı ; 19.Mayısın önemi ,Çokseslilik ve ortak akıl ve Çoban ateşi yakmak” gibi konularda bir sunum gerçekleştirdi.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ilk kez ne zaman kutlandı?

 19 Mayıs kutlamaları ilk olarak 24 Mayıs 1935 tarihinde Atatürk Günü olarak kutlandı. İlk 19 Mayıs, Beşiktaş Spor Kulübü'nün girişimleri sayesinde Fenerbahçe Stadı'nda kutlandı ve Galatasaraylı ve Fenerbahçeli çok sayıda sporcu bu günü beraber kutladı. Beşiktaş'ın kurucu üyelerinden Ahmet Fetgeri Aşeni, Atatürk Günü'nün gençliğe adanması için 19 Mayıs'ın Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmasını önerdi. Spor Kongresi'nde dile getirilen bu öneri kabul edildi ve Atatürk'ün onayıyla yasa haline getirildi. 

20 Mayıs 1938 tarihli kanunla beraber 19 Mayıs, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmaya başlandı. 12 Eylül Darbesi'nin ardından bayramın adı Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak değiştirildi.

GAZETECİ 'İZMİRDE ÇOBAN ATEŞİNİ YAKAN KİŞİDİR”
O ilk kurşun ile yakılan ateşin yine bu meydanda kucaklanacak kurtuluşa giden yolu açtığını kaydeden Çınkılıç, şöyle konuştu:
"Geldikleri gibi gittiler. O ilk kurşun ve o ilk kurşunu atan yurtsever gazeteci Hasan Tahsin, Milli Mücadele'nin en önemli simgelerinden biri oldu. Gazeteci, fikirleri, yazdıkları, söyledikleriyle toplumun öncü güçlerindendir. Gazeteci, elbette taraftır. Vatanı, ulusu, yaşadığı ülkenin değerlerini korumak, hukukun üstünlüğünü savunmak, özgür, demokratik bir ortam için mücadele etmek adına taraftır ve mücadelesini yalnızca kâğıtla, kalemle, sözle değil, yeri geldiğinde, gerektiğinde eylemle de gerçekleştirir."
'HASAN TAHSİN VATANSEVERDİR'
15 Mayıs 1919 tarihinde işgalci, emperyalist güçlere karşı ilk kurşunu atarak kurtuluş mücadelesinin ateşleyicilerinden biri olan Hasan Tahsin'in bir gazeteci olduğunu ve Tahsin'in sözlerinin eylemi doğurduğunu, eylemin de bir ulusun bağımsızlık mücadelesini tetiklediğini aktaran Çinkılıç "Yurdumuzun düşman işgaline uğradığı, baskının, zulmün her yerde hissedildiği, kimilerinin hıyanet, dalalet içinde vatanı peşkeş çektiği bir dönemde, yaptığı konuşmalar, hazırladığı bildirilerle halkı aydınlatan, direnişi örgütleyen bir vatanseverdi Hasan Tahsin."

Ceyhan ADD. Şubesi Başkanı Serap Lokman,Yönetim Kurulu üyeleri ve vatandaşların katıldığı toplantının sonunda Çinkılıç’a ayrı ayrı teşekkür eden üyeler Tarihle ilgili bilgilerimizi tazeledik dediler.


Haber okunma sayısı: 241

Haberin etiketleri:

1


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER