YUMURTALİK HABER GAZETESİ WEB SİTESİ

TÜRKEŞ FİLİK; POSEİDON YUMURTALIK'TA KALACAK

turkes-filik-poseidon-yumurtalikta-kalacak

Yumurtalık Belediye Başkanı TÜRKEŞ FİLİK; ilçemizde rastlanan Posedion Tasvirli Mozaiğin ilçede kalıp turizme kazandırılacağı müjdesini verdi
15 Aralık 2017 Cuma 14:07

 

 Yumurtalık ilçe merkezinde yürütülen kazı çalışmalarında yaklaşık bir buçuk yıl önce Roma dönemine ait hamamın soğukluk odası bölümünde bulunan Yunan mitolojisindeki deniz tanrısı Poseidon'un tasvir edildiği mozaik Yumurtalık Belediye Başkanlığı'nın girişimleri sonucu Kültür ve Turizm Bakanlığı Adana kültür Varlıkları Koruma Kurulu'nun öngörüsü ile yerinde sergilenmesine karar verildi. 

Poseidon Mozaiği Adana Kültür Varlıkları Koruma Kurulu ve Adana Müze müdürlüğünün gözetiminde Yumurtalık Belediye Başkanlığınca gerekli koruma tedbirleri alınarak sergilenmeye başlanacak.

Konu ile ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Türkeş FİLİK; tarih öncesi medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan ilçemiz tarihi varlıklar açısından oldukça zengindir. Hala geçen zamana inat ayakta durmayı başaran deniz (kız) kalesi, Kara (ayas) kalesi ile Süleyman Kulesi tarihe tanıklık eden taşınmaz kültür varlıklarımızdan ve aynı zamanda ilçemizin sembollerindendir. Bu bilinen kültür varlıklarının yanı sıra gün yüzüne çıkmayan bir çok eser de hala keşfedilmeyi beklemektedir. Yaklaşık bir buçuk yıl önce yapılan çalışmalarda tespit edilen yunan antik deniz tanrısı poseidon mozaiği gibi. Bu mozaiği, koruyamazsınız diyerek Adana'ya taşımak istediler ancak biz ilçemizin zenginlikleri ilçemizde kalsın anlayışı ile yaptığımız çalışmalar neticesinde Poseidon mozaiğinin ilçemizde kalmasını ve yerinde sergilenmesini sağladık. Hemşehrilerimize hayırlı olsun. İnşallah ilçemize uzun dönemde açık hava müzesi kazandırarak ilçemizde daha önce bulunan ve bundan sonra tespit edilecek tarihi varlıkları ilçemizde sergileyeceğiz. dedi.

Haber okunma sayısı: 1049

Haberin etiketleri:

10000


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ